Honor View 20 i Samsung Galaxy A8s – dwa nadchodzące telefony z dziurą w ekranie zamiast wcięcia

honor viev 20

Najpierw w Hongkongu pokazano po raz pierwszy, w ramach przedpremierowego pokazu, smartfon Honor View 20. Kilka godzin później Samsung pochwalił się nowym Galaxy A8s. Te telefony wiele różni. I jedno łączy – okrągły otwór w ekranie zamiast notcha.

Honor View 20, jak twierdzą Chińczycy, ma być pierwszym telefonem na rynku z dziurą w ekranie, w której zainstalowano obiektyw aparatu do selfie. Są spore szanse, że to rozwiązanie wkrótce stanie się standardem na rynku – możliwe, że zobaczymy je też w innych flagowcach, w tym w Samsungu Galaxy S10. Wydaje się to zgrabniejszym pomysłem od często spotykanego teraz notcha, czyli nielubianego przez wielu prostokątnego wcięcia w górnej części ekranu.

Honor View 20 to smartfon z wyższej półki. Wyróżniać ma go nie tylko wspomniany otwór w ekranie, ale również wysokiej klasy główny aparat oparty na układzie Sony IMX586 – pisaliśmy o tym wynalazku latem. To matryca o rozdzielczości aż 48 Mpix. W dobrych warunkach oświetleniowych robi bardzo szczegółowe zdjęcia. W złych światło docierające do czterech sąsiadujących ze sobą pikseli jest sumowane i w oparciu o to tworzony jest obraz. W takim rozwiązaniu spada rozdzielczość do 12 Mpix, ale znacząco podnosi się czułość matrycy. W praktyce dzięki temu mają powstawać bardzo dobre nocne zdjęcia – z mniejszą od rekordowej rozdzielczości, ale nadal szczegółowe.

W nowym smartfonie firmy Honor pojawi się też najmocniejszy obecnie procesor Huawei – Kirin 980 oraz rozwiązanie Link Turbo pozwalające ściągać jeszcze szybciej dane z internetu dzięki równoczesnemu korzystaniu z sieci Wi-Fi i LTE.

Samsung Galaxy A8s – ponadprzeciętny średniak

Niemal w tym samym czasie, kiedy Chińczycy prezentowali pierwsze egzemplarze modelu Honor View 20, Samsung odpalił stronę internetową z informacjami o Galaxy A8s.

Będzie to pierwszy telefon Samsunga z okrągłą dziurą w ekranie – podobną do rozwiązania, które znajdziemy w Honor View 20.

Jednak poza tym smartfon Samsunga bardzo różni się od urządzenia Chińczyków. To nie topowy telefon, ale solidny średniak. Poza oryginalnym otworem,  mamy tu na pokładzie między innymi przyzwoity, ale nie rekordowo szybki, procesor Qualcomm Snapdragon 710 wspierany przez 6 GB lub 8 GB RAM oraz trójobiektywowy główny aparat z matrycami 10 Mpix (f/2.4), 24 Mpix (f/1.7) i 5 Mpix.

Zarówno Honor View 20, jak i Samsung Galaxy A8s powinny pojawić się w sklepach gdzieś pod koniec stycznia.

Czytaj więcej: Ciemne chmury nad Huawei. Aresztowanie w Kanadzie Meng Wanzhou to nie wszystko.
Czytaj więcej: Qualcomm Snapdragon 855 – superszybki procesor do najnowszych smartfonów.

Podziel się artykułem