Powstanie bańka spekulacyjna? Coraz więcej Polaków wierzy, że mieszkania zawsze drożeją

Budowa mieszkania

Mieszkania drożeją w coraz szybszym tempie. Do tego już ponad połowa Polaków wierzy, że nieruchomości nigdy nie tanieją. Grozi to powstaniem bańki inwestycyjnej na rynku mieszkaniowym.

„Finansowy Barometr ING. Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2018”to część kolejnej już edycji badania przeprowadzanego przez Grupę ING trzy razy w roku od siedmiu lat w kilkunastu krajach Europy. Niektóre liczby, które znalazły się w nim, mogą niepokoić.

Po pierwsze, mieszkania nad Wisłą drożeją coraz szybciej. Z raportu dowiadujemy się, że w 2017 roku ich ceny wzrosły o 3 proc., zaś w pierwszym półroczu 2018 tempo wzrostu cen przyspieszyło do ok. 6 proc.

Ceny mieszkań w Polsce

Coraz wyższe ceny mieszkań hamują zakupy, ale tylko nielicznych. Liczba oddawanych do użytku mieszkań utrzymuje się bowiem na rekordowym poziomie ok. 15 tys. w skali miesiąca (powyżej 180 tys. rocznie).Ponadto deweloperzy nie mają większego problemu ze sprzedażą mieszkań.

– Przeciętny czas wyprzedaży oferty wynosi ok. 3 miesięcy – czytamy w raporcie ING.

Bank wyliczył, że mieszkań oddaje się teraz nieco mniej niż rok temu, za to banki udzielają na nie kredytów o większej wartości niż w przeszłości.

– Mniejsza sprzedaż domów i mieszkań nie ma jednak odzwierciedlenia w dynamice sprzedaży kredytów hipotecznych (ich wartość rośnie w stabilnym, dość szybkim tempie). Rozwiązaniem tego paradoksu jest fakt, że nieco mniej Polaków kupuje mieszkania za gotówkę (wg danych NBP) oraz wzrost cen mieszkań – twierdzą autorzy „Finansowego Barometru ING”.

Sprzedaż mieszkań w Polsce

Bańka spekulacyjna – rośnie ryzyko jej powstania

Rozgrzany rynek mieszkaniowy zmienia poglądy Polaków dotyczące cen nieruchomości. Już 64 proc. z nas – o 8 proc. więcej niż rok temu– jest przekonanych, że w ciągu 12 miesięcy ceny nieruchomości w naszej okolicy wzrosną.

– Ceny domów i mieszkań rosną, więc ludzie, zwłaszcza w Polsce, coraz częściej spodziewają się, że będzie też tak w przyszłości. Może ich to skłaniać do przyspieszania zakupów mieszkaniowych, zarówno na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych. To z kolei sprzyja dalszemu wzrostowi cen nieruchomości. Rodzi to ryzyko powstania bańki spekulacyjnej – czytamy w raporcie ING.

Autorzy nie chcą, by ten akapit zabrzmiał zbyt groźnie, dlatego dodają również uwagę, że aby bańska powstała potrzebny jest jeszcze szybszy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych.

Jest jednak jeszcze jedna niepokojąca tendencja. Już 51 proc. Polaków – – aż o 17 pp więcej niż w 2017 roku – zgadza się ze stwierdzeniem,że ceny domów nigdy nie spadają. A to przekonanie było jedną z pułapek poznawczych, które przyczyniły się do kryzysu finansowego w 2008 roku.

Ceny domów nigdy nie spadają

-To niepokojąca obserwacja, gdyż (mylne) przekonanie o stale rosnących cenach domów i mieszkań może podsycać złudzenie, że na inwestycji w nieruchomości nie można stracić. Upowszechnienie się takiego poglądu sprzyja z kolei narastaniu bańki inwestycyjnej na rynku nieruchomości – uważają autorzy „„Finansowego Barometru ING”.

Wykresy: Grupa ING/Finansowy Barometr ING.

Czytaj więcej: Czy warto kupić pokój na wynajem w condohotelu?
Czytaj więcej: Luksemburg wprowadzi bezpłatny transport publiczny. Pierwszy taki kraj na świecie.

Podziel się artykułem