Surface Centaurus, czyli Microsoft ma nowy pomysł – składany tablet

surface centaurus

Azjaci – Samsung i Royole Corporation – intensywnie pracują nad składanymi smartfonami. Microsoft ma inny pomysł. Projektuje urządzenie Surface Centaurus – przełomową hybrydę z podwójnym ekranem.

O nowym pomyśle skrywanym pod roboczą nazwą Surface Centaurus napisał portal Windows Central. Spekuluje on, w oparciu o anonimowe źródła z Microsoftu, że twórcy Windows pracują intensywnie razem z Intelem nad całkiem nową hybrydą z rodziny Surface.

Urządzenie będzie miało dwa ekrany lub jeden wyginany, jak w prototypie smartfonu Samsunga lub chińskim telefonie FlexPai. Ma być nie tylko pokazem możliwości technologicznych Microsoftu i Intela, ale również wzorem dla innych producentów sprzętu, jak robić nowy sprzęt z Windows będący skrzyżowaniem notebooka z tabletem.

Za cztery miesiące Samsung ze składanym ekranem zadebiutuje na rynku. Cena bardzo wysoka – jak każdej nowej technologii

Dwa ekrany tutaj (lub jeden wyginany) spowodują, że Surface Centaurus będzie można używać na wiele różnych sposobów – albo prawie jak notebooka (wtedy jeden z ekranów będzie klawiaturą), jak duży tablet (do dyspozycji będziemy mieli naprawdę duży ekran) lub jak rozkładany notatnik, w którym będziemy mogli pisać elektronicznym rysikiem.

Surface Centaurus będzie miał ponoć działać pod kontrolą Windows Core OS. To, najkrócej mówiąc, modułowe rozwinięcie systemu Windows 10, które będzie w stanie uruchomić wszystkie aplikacje ze sklepu Microsoft Store. A więc odpalimy na nim między innymi cały pakiet Office.

Już jest! Royole FlexPai – pierwszy składany smartfon na świecie z ekranem o przekątnej 7,8 cala

O wydajność nowego urządzenia i jego jakoś raczej nie musimy się martwić. Microsoft wykorzysta tutaj wydajne procesory Intela. Przynależność do rodziny Surface sugeruje natomiast, że Centaurus będzie produktem luksusowym. Ale tym też nie ma się co martwić – szybko znajdą się tańsi naśladowcy nowego pomysłu.

Centaurus ma prawdopodobnie zadebiutować na rynku jesienią przyszłego roku.

Czytaj więcej: Qualcomm Snapdragon 855 – superszybki procesor do najnowszych smartfonów.
Czytaj więcej: Sprzedaż iPhone’ów idzie słabo. Najczęściej kupowany jest najtańszy iPhone XR.

Podziel się artykułem