Niezwykły pomysł LG. Chce stworzyć smartfon z 16 obiektywami

smartfon z 16 obiektywami

LG złożyło dość niezwykły wniosek w amerykańskim urzędzie patentowym. Chce tam zastrzec swój pomysł na smartfon z 16 obiektywami. I wbrew pozorom, to rozwiązanie ma nawet jakiś sens.

Dla LG aparaty fotograficzne w komórkach były i są ważne. Koreańczycy w 2011 roku wprowadzili np. na rynek jeden z pierwszych smartfonów z dwoma obiektywami. To rozwiązanie zastosowane w aparacie głównym LG Optimus 3D pozwalało wykonywać zdjęcie 3D. Pomysł się nie przyjął, ale LG nadal przywiązuje dużą uwagę do funkcji fotograficznych. Najlepszym dowodem jest właśnie patent, który Koreańczycy otrzymali po złożeniu wniosku od stosownego urzędu w USA.

Ich najnowszy pomysł to główny aparat w smartfonie, który ma aż 16 obiektywów – ułożone są one w siatkę 4×4 i zainstalowane pod różnym kątem względem matrycy. Przez to zdjęcia wykonane z każdym z nich nieco się różnią. I pozwala korzystać z kilku scenariuszy robienia zdjęć tym dość niezwykłym urządzeniem.

Nokia 106 – klasyczny telefon komórkowy. Nawet 21 dni pracy na jednym naładowaniu

Po pierwsze, będzie można zrobić zdjęcie kilkoma obiektywami równocześnie – taka fotka może być złożona przez algorytm aparatu w jedną (co może zadziałać lepiej od typowego filtra HDR wydobywającego detale z najciemniejszych fragmentów zdjęcia). Można też będzie wybrać najlepsze naszym zdaniem zdjęcie z kilku wykonanych różnymi szkłami.

Ponieważ obiektywy patrzą na obiekt pod różnym kątem obraz, który rejestrują, nie zawsze pokrywa się z tym, który obejmuje inny obiektyw smartfonu. Dlatego istnieje też możliwość powiększania zdjęcia przez doklejanie fragmentów widzianych przez różne obiektywy.

Specjalne algorytmy sztucznej inteligencji pozwolą też np. na zaznaczenia na zdjęciu głowy sfotografowanej osoby, potem smartfon sprawdzi, czy nie ta głowa nie jest już zapisana na innym zdjęciu w pamięci smartfonu. Jeżeli tak, to możemy szybko głową na zdjęciu podmienić z głową, którą już sfotografowaliśmy wcześniej.

smartfon z 16 obiektywami

Kilka obiektywów ułatwić ma też tworzenie krótkich animacji zbudowanych na bazie serii zdjęć.

By zobaczyć, jak nowy wynalazek będzie działał, będziemy musieli jeszcze poczekać – w końcu na razie LG nie ma smartfonu z 16 obiektywami w aparacie głównym. Ma tylko patent na wyprodukowanie takiej komórki.

Foto: LG.

Czytaj więcej: Droga benzyna we Francji? Francuzi powinni najpierw popatrzeć na Polskę.
Czytaj więcej: Możliwa szybka śmierć SMS-ów. Pierwsza sieć wprowadzi RCS – nowy standard komunikacji.

Podziel się artykułem