Możliwa szybka śmierć SMS-ów. Pierwsza sieć wprowadzi RCS – nowy standard komunikacji

RCS

Pierwszy SMS w historii został wysłany 3 grudnia 1992. Teraz to jedna z najbardziej masowo używanych form komunikacji. Ale wiele wskazuje na to, że jej dni największej popularności przejdą wkrótce do historii.

Verizon, duży amerykański operator sieci komórkowej, zapowiedział, że z początkiem przyszłego roku uruchomi RCS (Rich Communication Suite) – nowy standard komunikacji. Znikają w nim irytujące już wielu ograniczenia SMS-ów, pozostaje prostota komunikacji, w tym kluczowa tutaj identyfikacja odbiorcy i nadawcy poprzez numer telefonu.

Klasyczny SMS pozwala nam przesłać tylko 160 znaków, MMS daje już możliwość przesyłania zdjęć, ale o kiepskiej jakości – 300 KB to tutaj limit wielkości pliku graficznego. W RCS natomiast wszystkie przesyłane treści muszą się zmienić w 100 MB.

W praktyce oznacza to szybkie przesyłanie na czyjś numer komórki wysokiej jakości zdjęć, kilkuminutowych filmów w przyzwoitej jakości i w praktyce dowolnie długich wiadomości tekstowych.

Nokia 106 – klasyczny telefon komórkowy. Nawet 21 dni pracy na jednym naładowaniu

Standard RCS pozwala też współdzielić pliki – można będzie łatwiej pracować nad jakimś projektem, udostępnić informację o lokalizacji oraz uzyskać potwierdzenia odebranych wiadomości. Pozwoli również na komunikację pomiędzy kilkoma osobami.

RCS bazuje na komunikacji poprzez internet. By więc z niego korzystać będziemy musieli mieć wykupiony pakiet internetu, ale to już dzisiaj jest standardem.

Tak na marginesie to z nowego standardu niekoniecznie będzie musiał być zadowolony Facebook. Możliwości RCS przypominają te, które daje nam Messenger. Kluczem zatem do twierdzącej odpowiedzi na pytanie, czy nowy standard się przyjmie na rynku i zmarginalizuje konkurencyjne rozwiązania, będzie niska cena w jakiej operatorzy zaoferują nam nową usługę. Jeżeli będzie to np. bezpłatne uzupełnienie pakietów internetowych, to być może wraz ze śmiercią SMS-a, umrze i komunikator internetowy Facebooka.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Futurystyczny Samsung QLED 8K już w sklepach. Nawet w rozbiciu na 20 nieoprocentowanych rat jego zakup to wyzwanie.
Czytaj więcej: Wiosną ruszy pierwsza podwodna restauracja w Europie. Są jeszcze wolne miejsca przy stolikach na kwiecień.

Podziel się artykułem