Wiosną ruszy pierwsza podwodna restauracja w Europie. Są jeszcze wolne miejsca przy stolikach na kwiecień

Podwodna restauracja

W południowej Norwegii, w miejscowości Båly nad Morzem Północnym, powstaje wyjątkowy obiekt – podwodna restauracja z wielkim panoramicznym oknem o długości 11 metrów i wysokości 4 metrów.

Posiłek przy oknie, za którym pływają ryby nie jest czymś absolutnie niezwykłym. Zanurzona na kilka metrów restauracja z 16 miejscami działa np. na Malediwach, a w Zanzibarze jest hotel, którego jedną, dość niewielką zresztą sypialnię też umieszczono pod wodą – spokojnie więc można zjeść śniadanie w łóżku, podziwiając wyjątkowe krajobrazy za oknem. Jednak budowana właśnie restauracja Under w Norwegii jest przy tych projektach czymś wyjątkowym.

Po pierwsze dlatego, że to pierwsza podwodna restauracja w Europie. Zanurzona będzie nie w gorących morzach tropików, ale w zimnym i surowym Morzu Północnym. Podwodny świat za jej wielkim panoramicznym oknem będzie zatem zupełnie inny niż np. na Malediwach.

Podwodna restauracja

Podwodna restauracja – projekt ze znanej pracowni architektonicznej

Po drugie, restaurację Under zaprojektowało znane i cenione studio architektoniczne Snøhetta z Oslo, które ma również biura w Nowym Jorku, Paryżu, San Franciso i w Innsbrucku. Jego architekci stworzyli wiele wyjątkowych obiektów – wśród nich np. budynek norweskiego Narodowego Baletu i Opery w Oslo i powstającą właśnie, wyjątkową futurystyczną, siedzibę grupy Le Monde w Paryżu. Under w Norwegii to kolejny pokaz dużych umiejętności biura Snøhetta.

Trzykondygnacyjny budynek nowej restauracji będzie częściowo zatopiony. Najniższa jego część znajduje się 5,5 metra pod wodą. Tam, w dużej sali restauracyjnej ze wspomnianą wielką podwodnym panoramicznym oknem zmieści się przy stolikach maksymalnie 100 osób. Z zewnątrz obiekt ma przypominać wielką skałę spoczywającą na skalistym wybrzeżu. W zamyśle architektów z czasem budynek obrośnie rafą i tym samym wtopi się w otoczenie.

Podwodna restauracja – w menu ryby i jagody

Restauracja ma już szefa kuchni – to Nicolai Ellitsgaard, jeden z najlepszych skandynawskich kucharzy. Chce, by dania oferowane w Under były pełne lokalnych przysmaków i owoców zimnego morza. W menu znajdą się więc między innymi dorsze, małże, wodorosty, grzyby i jagody.

W serwisie internetowym podwodnej restauracji można już rezerwować stoliki. Under zacznie działać wiosną przyszłego roku i można jeszcze znaleźć wolne miejsca w kwietniu. Nie wiemy jednak dokładnie, co zjemy – menu nie jest jeszcze jawne. Rezerwacja nie jest też bezpłatna – kosztuje tysiąc koron norweskich (to zaliczka na nasze zamówienie w lokalu), a więc około 440 złotych.

Foto: Snøhetta.

Czytaj więcej: Nokia 106 – klasyczny telefon komórkowy. Nawet 21 dni pracy na jednym naładowaniu.
Czytaj więcej: Możliwy koniec produkcji passata w Niemczech. Teraz zajmą się tym Czesi.

Podziel się artykułem