Możliwy koniec produkcji passata w Niemczech. Teraz zajmą się tym Czesi

Volkswagen Passat

Volkswagen intensywnie przygotowuje się do produkcji samochodów elektrycznych. W tym celu rozważa między innymi przeniesienie produkcji VW Passata do czeskich zakładów Skody w Kvasinach, niedaleko polskiej granicy.

VW chce mieć w najbliższej przyszłości trzy fabryki specjalizujące się w produkcji samochodów z napędem elektrycznym. Pierwszą z nich mają być zakłady w Zwickau. Koncern wydał już na ich adaptację do nowych celów miliard euro i w nich za kilka miesięcy ma ruszyć masowa produkcja I.D. – elektrycznego kompaktu w rozmiarze golfa.

Ale fabryka w Zwickau to za mało do produkcji pojazdów z nowym napędem. Dlatego VW rozważa również przebudowę i modernizację fabryk w Emden i w Hanowerze. Tam mają również powstawać elektryczne samochody, a produkcja tych, która odbywa się w nich teraz ma zostać przeniesiona do innych zakładów koncernu.

I w związku z tym rozważany jest pomysł, by montaż passatów z Emden odbywał się wkrótce w fabryce Skody w Kvasinach. Teraz Czesi produkują tam model Superb, bliźniaczy dla passata, co ułatwia dodanie im nowych obowiązków.

Decyzję o rezygnacji z produkcji popularnej limuzyny VW w Niemczech jest o tyle łatwiej podjąć, że spada zainteresowanie tym samochodem wśród europejskich kierowców. Na Starym Kontynencie sprzedano w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku nieco ponad 127 tys. passatów – to o 5,6 proc. mniej niż rok temu. Analitycy tłumaczą to malejącym zainteresowaniem autami segmentu D – coraz więcej ludzi chce teraz jeździć SUV-ami.

Ford zatrzymuje linie produkcyjne w Hiszpanii. Wszystko przez starzejącego się Forda Mondeo

Nowe zlecenie dla fabryki w Kvasinach nie przeczy koncepcji rozbudowy mocy produkcyjnych Skody. Czeska marka musi gdzieś zainwestować w nowe zakłady, tak dobrze sprzedają się jej modele. Rozważane jest między innymi ich zlokalizowanie w Turcji lub w Bułgarii.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Za cztery miesiące Samsung ze składanym ekranem zadebiutuje na rynku. Cena bardzo wysoka – jak każdej nowej technologii.
Czytaj więcej: Jaki jest najszybszy komputer na świecie? Nowy ranking superkomputerów.

Podziel się artykułem