Czy warto kupić pokój na wynajem w condohotelu?

pokój w condohotelu

Do 2020 r. nad Bałtykiem liczba condohoteli i obiektów oferujących apartamenty wypoczynkowe wzrośnie o około połowę – tego dowiadujemy się między innymi z raportu firmy Emmerson Evaluation.

W końcu ktoś przyjrzał się dokładnie polskiemu rynkowi apartamentów wypoczynkowych i condohoteli – właśnie firma Emmerson Evaluation opublikowała raport „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce 2018”. Jasno z niego wynika, że kupowanie pokojów pod wynajem dla turystów w różnych obiektach wakacyjnych to jeden z bardziej cenionych pomysłów na pomnażanie oszczędności wśród tych Polaków, których po prostu stać na inwestycję w kwocie zwykle od dwustu kilkudziesięciu tysięcy wzwyż.

Na tym rynku mamy boom, który jeszcze chwilę potrwa. Do 2020 r. nad Bałtykiem liczba condohoteli i obiektów oferujących apartamenty wypoczynkowe wzrośnie o ok. połowę – co oznacza, że przybędzie tam ok. 7 tys. nowych pokoi.

Większy wybór miejsc do spania turyści będą też mieli w górach. Tam w przybędzie 5 tys. pokoi a , w największych polskich aglomeracjach 3,5 tys. Pokoje i apartamenty wycieczkowe będą też powstawać na Warmii i Mazurach – przybędzie ich tam w ciągu dwóch lat blisko 350.

Jak lepiej chronić swoje dane i pieniądze w smartfonie z Androidem? 5 prostych wskazówek

Więcej pokoi na wynajem, bo gospodarka pędzi i pomogły serwisy Booking.com i AirBnB

– W związku z dobrą sytuacją gospodarczą w kraju, niskimi stopami procentowymi oraz oprocentowaniem lokat, Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości. Dynamiczny rozwój turystyki oraz atrakcyjne zyski z wynajmu krótkoterminowego w lokalizacjach popularnych turystycznie lub biznesowo napędzają rozwój rynku apartamentów wypoczynkowych i condohoteli – czytamy w raporcie Emmerson Evaluation.

Duże znaczenie, zdaniem analityków, zwłaszcza dla rozwoju rynku apartamentów wypoczynkowych, miał też w ostatnich latach również wzrost atrakcyjności i popularności serwisów internetowych, jak Booking.com czy AirBnB, dzięki którym oferta prywatnych inwestorów stała się konkurencyjna nawet wobec najlepszych pokoi hotelowych w danych lokalizacjach.

Dla deweloperów pokoje na wynajem dla turystów to żyła złota

Na sprzedaży lokali w obiektach turystycznych można całkiem sporo zarobić. Dlatego deweloperzy bardzo chętnie inwestują w tego rodzaju projekty.

– Z punktu widzenia dewelopera takie przedsięwzięcie jest atrakcyjne, bo pozwala na uzyskanie znacznie większej marży niż w przypadku sprzedaży mieszkań. Ceny ofertowe lokali w takich inwestycjach są często wyższe, a w przypadku najbardziej luksusowych inwestycji mogą sięgać prawie 30 tys. zł netto/mkw. Nie dziwi więc, że mamy obecnie „wysyp” tego typu inwestycji na polskim rynku – twierdzi Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

Za jakiś czas wszyscy będziemy mieli składany ekran w smartfonie. Google otwiera drzwi do nowej technologii

Czy warto jeszcze kupić pokój w condohotelu?

Analitycy z Emmerson Evaluation zauważają, że wraz ze wzrostem popularności inwestowania w rynek condohoteli i apartamentów wypoczynkowych oraz wysypem nowych obiektów, zaostrza się konkurencja.

– Obecnie oferowane są lokale z gwarantowaną stopą zwrotu, dla których dokonujący zakupu inwestor ma zapewnioną i określoną w umowie wysokość zysku. Niekiedy zysk może być dość wysoki i sięgać nawet 8 poroc., co jest znacznie lepszym wynikiem niż ten, który można uzyskać w przypadku wynajmu lokalu mieszkalnego na dłuższy okres – czytamy w raporcie.

Jednak nie wolno zapominać o ryzyku. – Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość takich obiektów zlokalizowana jest w miejscowościach wypoczynkowych, należy zwrócić uwagę na sezonowość i obłożenie obiektów w poszczególnych okresach roku. Sezon turystyczny w Polsce, chociaż w ostatnich latach wydłuża się, nadal trwa jedynie kilka miesięcy w roku. Nie wiadomo więc, jak długo operatorzy będą w stanie oferować tak wysokie stopy zwrotu z inwestycji w obliczu coraz większej podaży, „starzenia się” obiektów i rosnącej konkurencji. Przewidujemy, że w kolejnych latach rynek ten zacznie dojrzewać i z biegiem czasu nasyci się. Bardzo wysoka podaż spowoduje, że nowe inwestycje będą pojawiać się wolniej i prawdopodobnie nie zaoferują już tak wysokich stóp zwrotu – prognozuje Robert Korczyński z Emmerson Evaluation.

Czytaj więcej: Netflix będzie miał nową konkurencję. Za chwilę ruszy Disney+. Będą mocne tytuły.
Czytaj więcej: Jaki jest najszybszy komputer na świecie? Nowy ranking superkomputerów.

Podziel się artykułem