Za kilka miesięcy w Izraelu zaczną jeździć autonomiczne taksówki Volkswagena

autonomiczne taksówki

Volkswagen, razem ze swoim izraelskim przedstawicielem – firmą Champion Motors – i należącą do Intela spółką Mobileye, planują w przyszłym roku uruchomić wypożyczalnię autonomicznych samochodów na minuty w Izraelu.

To nie ma być żaden test. To ma być w pełni funkcjonalna sieć wypożyczalni samochodów bez kierowcy. Pojazdy mają mieć czwarty poziom autonomiczności z pięciu, co w praktyce oznacza, że tylko w wyjątkowych sytuacjach konieczna będzie ingerencja kierowcy. Tak na marginesie, to niektórzy teoretycy ruchu drogowego uważają, że piąty, najwyższy poziom autonomicznej jazdy, nigdy nie zostanie osiągnięty.

Staruszkowie i piraci drogowi na przegranej pozycji, czyli czyje życie ma ratować maszyna w trakcie wypadku drogowego

W nowym przedsięwzięciu samochody ma dostarczyć Volkswagen, Mobileye rozbuduje je o system autonomicznej jazdy a Champion Motors zadba o zarządzenie całą flotą i jej wynajmowanie.

Projekt ma również wsparcie rządu Izraela, który w popularyzacji samochodów na minuty widzi szanse na zmniejszenie korków w miastach i poziomu emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych.

Wypożyczenie autonomicznych pojazdów na minuty ma ruszyć w Izraelu z początkiem przyszłego roku. Początkowo pojazdów ma być kilka tuzinów, potem setki… Pełna komercjalizacja projektu Volkswagena, Mobileye i Champion Motors planowana jest na 2022 roku.

Czytaj więcej: Nieudane wystrzelenie pierwszej prywatnej chińskiej rakiety kosmicznej Zhuque 1. Nie była to jednak całkowita porażka.
Czytaj więcej: Playstation Classic – idealny prezent na gwiazdkę? Znamy już listę gier, które będę dołączone do miniaturki konsoli sprzed lat.

Podziel się artykułem