Nowe normy emisji zanieczyszczeń wywróciły sprzedaż Audi w Europie. Potężny spadek sprzedaży

Audi

We wrześniu do kierowców w Europie wyjechało z salonów tylko nieco ponad 37 tys. samochodów z charakterystycznym logo niemieckiej marki – to aż o 55,5 proc. mniej niż rok temu. Wszystko przez WLTP, nowe normy emisji spalin.

Z taką sytuacją Audio zetknęło się po raz pierwszy w historii – wejście w życie 1 września nowych unijnych norm emisji spalin zdewastowało sprzedaż koncernu. We wrześniu w Niemczech nabywców znalazło o niemal 70 proc. mniej audi niż rok temu, w Wielkiej Brytanii sprzedaż tych samochodów skurczyła się o 53,6 proc., podobne spadki na poziomie ponad 50 proc. zanotowano również we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Sprzedaż Audi we wrześniu - spadek przez WLTP

Mniejsza sprzedaż, jak Audio tłumaczy w specjalnym komunikacie, to efekt wejścia w życie nowych norm emisji spalin – WLTP. Ich nadejście najpierw spowodowało opróżnienie magazynów firmy i ponadprzeciętną sprzedaż samochodów latem. Europejczycy szturmowali salony, spiesząc się przed nowymi regulacjami. We wrześniu więc ich apetyty na nowe auta zmalał – co chcieli, często już kupili.

Ale nie to nawet jest tu głównym problemem. Co ważniejsze, nie wszystkie samochody Audi przeszły nowe testy WLTP. Są one bardziej złożone od poprzednich, ich przeprowadzanie zajmuje nawet 2-3 razy więcej czasu niż dotąd i podlegają im nawet nieduże liczbowe specjalne edycje popularnych modeli – one by trafić do sprzedaży, muszą zdobyć oddzielny certyfikat. Przez to niektóre Audi nie mogą być teraz sprzedawane w Europie.

Nie będzie już Porsche z silnikami diesla. Niemiecka marka definitywnie kończy z tym wynalazkiem

Ale wkrótce ma być lepiej. Jak powiedział cytowany w komunikacie firmy Bram Schot, tymczasowy prezes zarządu Audi, z każdym tygodniem kolejne modele niemieckiego koncernu będą otrzymywały wymagane przez prawo certyfikaty. Tak więc choć sytuacja jest absolutnie wyjątkowa, to nie ma potrwać długo. Firma chce zakończyć rok sprzedażą porównywalną do tej z ubiegłego roku.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Potężna afera szpiegowska topi akcje Lenovo na giełdzie. Problemy mają też inni – w tym Apple i Amazon.
Czytaj więcej: LG V40 ThinQ oficjalnie już jest. 5 aparatów, silny procesor, wyjątkowa obudowa.

Podziel się artykułem