Premiera iOS 12 z wpadką. 15 linijek kodu wystarczy, by zrestartować iPhone’a

IOS

We wtorek Apple zaczął udostępniać najnowszą wersję systemu operacyjnego iOS. Niestety, nie jest to system bezbłędny.

Nowy system Apple udostępnia bezpłatnie. Zainstalować go można zarówno na trzech najnowszych iPhone’ach – XS, XS Max i XR, jak i na starszych smartfonach i tabletach Apple’a, poczynając od iPhone’a SE i iPhone’a 5S w górę.

iOS 12 nie jest systemem bezbłędnym, co akurat nie dziwi – takich jeszcze nie napisano. Pierwszą poważną lukę znaleziono jednak bardzo szybko, bo tuż przed jego premierą. Poinformował o niej na Twitterze Sabri Haddouche, programista i badacz cyberbezpieczeństwa.

Twierdzi, on że wystarczy otworzyć w oknie przeglądarki Safari krótki, liczący 15 linijek kod, by zrestartować każdy sprzęt Apple’a z iOS 12. Z testów przeprowadzonych przez serwis TechCrunch wynika też, że podobnie zachowują się smartfony z systemem iOS 11.4.1

Do restartu dochodzi, ponieważ kod, choć krótki, powoduje skokowy wzrost obciążenia. Pojawia się wtedy tzw. kernel panic i smartfon lub tablet się wyłącza bez zapisania ostatnich informacji. Kod nie niszczy więc cennych danych, ani nie otwiera hakerom dostępu do nich, ale jest irytujący.

I co gorsza, można go zaszyć w zasadzie w dowolnym kodzie HTML, więc żeglowanie po stronach, na których ktoś go umieścił, może się szybko skończyć dla właścicieli iPhone’ów.

Apple zapewne wypuści łatkę na ten błąd. I powinno się to stać dość szybko. Kiedy dokładnie, jednak nie wiemy.

Czytaj więcej: 5 powodów, dla których iPhone XS będzie robił naprawdę niezłe zdjęcia.
Czytaj więcej: Razer Phone 2 – supersmartfon dla graczy i wielbicieli dobrego stereo zadebiutuje 10 października.

Podziel się artykułem