Samsung wprowadza telewizor 8K. Z systemem, który poprawia jakość materiałów 4K i Full HD

Samsung-QLED-8K

Samsung na targach IFA w Berlinie pochwalił się nowym telewizorem QLED 8K – a w zasadzie czterema różniącymi się wielkością ekranu. Do sklepów trafią już pod koniec sierpnia. Dużo dłużej będziemy musieli poczekać na materiały nagrane w rozdzielczości 8K.

Tuż przed targami IFA telewizorem pracującym w rozdzielczości 8K pochwaliło się LG. Konkurenci z Samsunga nie mogli być gorsi i w Berlinie przedstawili model Q900R QLED 8K w czterech wersjach różniących się wielkością ekranu. Do wyboru są przekątne 65, 75, 82 oraz 85 cali.

Tak na marginesie największy tutaj Samsung jest minimalnie mniejszy od LG OLED 8K – tam mamy ekran o przekątnej 88 cali. No i wykorzystuje, inaczej niż Samsung, technologię OLED.

Wszystkie nowe modele Samsunga mogą wyświetlać obraz z rozdzielczością 7680 x 4320 punktów. Jasność wyświetlacza dochodzi w Q900R QLED 8K do poziomu 4000 nitów, co jak podkreśla koreański gigant, jest poziomem zalecanym przez największe studia filmowe.

Małe, zaczarowane pudełko. Sound BlasterX G6 podłączasz do komputera lub konsoli i po chwili słyszysz naprawdę więcej

W nowym telewizorze wykorzystano wiele technologii podnoszących jakość wyświetlanego obrazu. HDR10+ i Direct Full Array Elite zapewniają np. wysoki kontrast i precyzyjną kontrolę podświetlenia.

Bardzo interesująca jest również technologia 8K AI Upscaling. Wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, skaluje ona obraz w niższej rozdzielczości do rozdzielczości 8K. Bez względu na to, czy użytkownik ogląda treści przesyłane strumieniowo, za pośrednictwem dekodera, HDMI, USB, czy przesyła je z urządzenia mobilnego, zainstalowany w telewizorze procesor Quantum 8K rozpoznaje i dostosowuje je do jakości 8K.

Rozwiązanie to tutaj niezbędne, bowiem największą wadą nowych telewizorów Samsunga i pokazanego wcześniej LG jest brak materiałów nagranych w 8K.

To pieśń przyszłości. Standardem na rynku jest cały czas Full HD, a 4K zaczyna pojawiać się w transmisjach sportowych. Na filmy i programy w 8K trzeba będzie jeszcze trochę poczekać – aby przestało nas to dziwić musi upłynąć, być może, nawet kilka lat.

Samsung Q900R QLED 8K to nie jest tani telewizor. W Niemczech za najmniejszy model o przekątnej 65 cali trzeba będzie zapłacić 5 tys. euro. Największy – 82 cale – oznacza natomiast wydatek na poziomie 15 tys. euro. Na razie więc to zabawa dla zamożnych techno maniaków.

Czytaj więcej: Google ma super klucz za 50 dolarów- Titan Security Key. Dzięki niemu jest bardzo trudno włamać się na Twoją skrzynkę e-mail lub Facebooka.
Czytaj więcej: Movie Games idzie na giełdę. To twórcy erotycznego horroru i symulatora z Dywizjonem 303 w tle.

Podziel się artykułem