Nvidia pokazała niezwykłą kartę graficzną. Najszybsza na świecie. Kosztuje jednak majątek

NVIDIA-Quadro-RTX-8000

Nvidia, najbardziej znany na świecie producent kart graficznych, przedstawił światu trzy nowe karty dla profesjonalistów. Najszybsza z nich, Quadro RTX 8000, potrafi nawet do 6 razy szybciej stworzyć fotorealistyczny obraz od znanych kart z linii GeForce 10xx.

Nvidia pochwaliła się trzema kartami graficznymi z linii Quadro dla profesjonalistów – producentów wideo, różnych projektantów, twórców gier. To modele Quadro RTX 5000, Quadro RTX 6000 oraz flagowy Quadro RTX 8000.

Karty oparte są na nowej architekturze Turing. Poprzednią – Pascal – Nvidia wprowadziła na rynek w 2016 roku. Kluczową zmianą pomiędzy nimi jest możliwość generowania obrazów przez karty z chipami Turing z wykorzystaniem tzw. Ray Tracingu. To technika pozwalająca generować fotorealistyczne obrazy z jakością i realnością wcześniej niespotykaną – poniżej przykład.

RealtimeRayTracing_Turing

Jej wadą jest konieczność przeprowadzania bardzo dużej liczby obliczeń – tak dużej, że nie radziły sobie z nią żadne z dotąd produkowanych kart graficznych.

– Turing jest najważniejszą innowacją Nvidii w grafice komputerowej więcej niż ostatniej dekady – mówił szef Nvidii Jensen Huang w trakcie konferencji Siggraph w kanadyjskim Vancouver.

Chcesz mieć teraz szybkiego peceta? To kup nowy procesor od AMD. Jest wyraźnie szybszy od kości Intela

Święty Graal w grafice komputerowej

Jego zdaniem hybrydowy rendering, jedna z funkcji nowych kart graficznych, zmieni całą branżę, otwierając świat wyjątkowych projektów i bogatszych wirtualnych światów. – Pojawienie się kart tworzących obrazy w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem techniki racy tracingu to Święty Graal w naszej branży – dodał nieco górnolotnie Huang.

Faktem jest jednak, że flagowa karta RTX 8000 zbudowana jest z 18,4 miliardów tranzystorów, ma aż 48 GB pamięci bardzo szybkiej pamięci VRAM GDDR6 o przepustowości aż 14 Gbps i osiąga wydajność 16 TFLOPS, czyli przetwarza 16 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

To naprawdę dużo. Jako ciekawostkę można tu dodać, że pierwszym komputerem o mocy obliczeniowej powyżej 1 TFLOPS był ASCI Red, wyprodukowany przez Intela w 1997 roku. Teraz 16 razy szybsza od niego jest karta graficzna dla profesjonalistów.

Jaka będzie cena Quadro RTX 8000? 10 tys. dol. I będzie ją można kupić już pod koniec roku.

Poczekajmy jednak z rozpoczęciem zbierania pieniędzy na tę nowość Nviidii. Za kilka dni w Niemczech firma pokaże światu nową superszybką kartę dla graczy – GeForce RTX 2080. Ona również będzie korzystała z architektury Turing i z pewnością będzie dużo tańsza od karty Quadro RTX 8000.

Czytaj więcej: Samsung zapowiada trzy nowe dyski SSD dla Kowalskiego. Duże i szybkie.
Czytaj więcej: Kiedyś Passat lub Mondeo były marzeniem milionów kierowców. To już przeszłość.

Podziel się artykułem