Chcesz mieć teraz szybkiego peceta? To kup nowy procesor od AMD. Jest wyraźnie szybszy od kości Intela

AMD przedstawiło światu cztery nowe procesory Ryzen Threadripper drugiej generacji. Najszybszy z nich Ryzen Threadripper 2990WX w testach jest szybszy od flagowego procesora Intela nawet o połowę.

Do tej pory najszybszym procesorem do desktopowych komputerów był zaprezentowany jesienią ubiegłego roku 18-rdzeniowy Intel Core i-7980XE. To już przeszłość.

AMD pokazało właśnie kość Ryzen Threadripper 2990WX. Nowy procesor ma 32 rdzenie (dwa razy więcej od dotąd flagowego układu AMD 1950X), które obsługują 64 wątki i jest standardowo taktowany z częstotliwością 3 GHz. Można go ponadto podkręcić do 4,2 GHz.

Czyni to z nowego procesora prawdziwego demona szybkości. W zaprezentowanych przez AMD wynikach typowych testów wyraźnie bije najszybszą kość Intela.

ryzen-threadripper

Jest przy tym tańszy. Za najszybszy procesor AMD w Stanach trzeba zapłacić 1799 dol. – 200 dol. mniej niż kosztuje Intel Core i9-7980XE.

Nowy procesor AMD można już zamawiać w Stanach. Do pierwszych odbiorców układ dotrze 13 sierpnia.

AMD pochwalił się w poniedziałek również trzema innymi wydajnymi procesorami. Nieco wolniejszy od topowego układu Ryzen Threadripper 2990WX jest Ryzen Threadripper 2970WX – ma 24 rdzenie, 48 wątków, taktowanie od 3 GHz do 4,2 Ghz i kosztuje 1299 dol. Trochę teoretycznie – bo tę kość będzie można kupić w Stanach dopiero w październiku.

Procesory 2990WX i 2970WX są adresowane do profesjonalistów – głównie grafików komputerowych i montażystów wideo.

Dwa nowe procesory Ryzen Threadripper dla graczy

Koncern AMD przygotował jednak również coś specjalnego dla graczy. To procesory Ryzen Threadripper 2950X i Ryzen Threadripper 2920X.

Pierwszy z nich ma 16 rdzeni, 32 wątki i zegar od 3,5 GHz do 4,4 GHz. Drugi – 12 rdzeni, 24 wątki i taktowanie od 3,5 GHz do 4,3 GHz.

Kość 2950X kosztuje 899 dol. i kupić ją będzie można w USA pod koniec sierpnia. Na tle droższego o 100 dolarów procesora Intela Intel i9-7900X wypada w testach bardzo korzystnie.

AMD Ryzen 2950x

Za procesor Ryzen Threadripper 2920X zapłacić trzeba będzie za oceanem 649 dol.- ale będzie go można kupić dopiero w październiku.

Tak więc, podsumowując, na razie AMD w wyścigu z Intelem na rynku zwykłych pecetów prowadzi. Ale za chwilę na rynku pojawi się odpowiedź Intela – to 28-rdzeniowy procesor, którego działającą już wersję pokazano w czerwcu na targach Computex 2018. Pojedynek gigantów się nie skończył. I bardzo dobrze.

Czytaj więcej: Fortnite – najpopularniejsza gra świata będzie jeszcze bardziej popularna. Zaraz pojawi się jej wersja na Androida.
Czytaj więcej: Modułowy Moto Z3 już jest. Jako jeden z pierwszych smartfonów połączy się z ultraszybką siecią 5G.

Podziel się artykułem

One thought on “Chcesz mieć teraz szybkiego peceta? To kup nowy procesor od AMD. Jest wyraźnie szybszy od kości Intela

  1. Mnożenie rdzeni na ogół wcale nie przyspiesza pracy komputera ponieważ większość programów nie potrafi wykorzystać jednocześnie tak dużej liczby wątków. Prawdziwy postęp nastąpi dopiero po przyspieszeniu pracy pojedynczego rdzenia, co będzie mozliwe dopiero po zastąpieniu podstawowego budulca z krzemu na coś innego.

Comments are closed.