Trump straszy cłami na cały chiński eksport do USA

Biały Dom - USA

W piątek udostępniono kolejną część wywiadu Donalda Trumpa dla telewizji CNBC. Trump grozi w niej wprowadzeniem ceł na cały chiński eksport. Giełdy zareagowały nerwowo na nowe wypowiedzi amerykańskiego prezydenta.

Wczesnym popołudniem praktycznie na wszystkich giełdach ceny akcji zaczęły wyraźnie spadać po dość neutralnym przedpołudniu. Później te spadki zostały pogłębione i np. niemiecki indeks DAX po południu tracił już 1,6 proc.

Notowania indeksu DAX

W ten sposób inwestorzy zareagowali na najnowsze wypowiedzi amerykańskiego prezydenta. Donald Trump w kolejnej części wywiadu dla stacji CNBC powiedział, że jest gotów wprowadzić cła na chińskie towary o wartości 500 mld dol. To odpowiada mniej więcej wartości całego chińskiego eksportu do USA w ubiegłym roku.

– Nie robię tego z powodów politycznych. Robię to, ponieważ jest to dobre dla naszego kraju. Byliśmy wykorzystywani zbyt długi czas. Nie zgadzam się z tym – powiedział Trump.

Wojna handlowa się rozpędza

Trump zapowiedział nowe cła po tym, jak Amerykanie i Chińczycy oskarżyli się wzajemnie o brak dobrej woli w kwestii wypracowania handlowego kompromisu i po tym, jak pierwsze nowe taryfy na chińskie i amerykańskie towary zostały już wprowadzone. Jednym słowem mamy do czynienia z eskalacją amerykańsko-chińskiej wojny handlowej.

Wcześniej w tym miesiącu zaczęły obowiązywać cła na chińskie towary sprowadzane do USA o wartości 34 mln dol., a na kolejne o wartości 16 mld dol. zaraz zaczną. Biały Dom ujawnił też listę chińskich produktów o wartości 200 mld dol., które obciąży 10 proc. cłem już w przyszłym miesiącu.

Pekin odpowiedział podobnymi ruchami, ale na mniejszą skalę, co jest pochodną faktu, że wartość całego amerykańskiego eksportu do Chin sięgnęła w ubiegłym roku kwoty ledwo 130 mld dol. Chińczycy grożą jednak Amerykanom innymi działaniami poza cłami. Mogą np. utrudnić działalność firm z USA w Chinach, w tym technologicznych.

Trump bardzo zaszkodził Tesli. Przez wojnę handlową podnosi ceny w Chinach o 20 proc.

Rozpędzająca się amerykańsko-chińska wojna handlowa może być bardzo kosztowna dla świata. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w tym tygodniu ostrzegł, że może wyraźnie spowolnić tempo globalnego wzrostu PKB.

Trump atakuje również na Twitterze

W piątek po południu amerykański prezydent dolał oliwy do ognia kolejnym tweetem. Oskarżył w nim Chiny, Unię Europejską i inne kraje, których nazw już nie podał o manipulowanie kursami walutowymi.

W efekcie, jak napisał Trump, dolar jest coraz mocniejszy, a to uderza w konkurencyjność gospodarki USA.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Xiaomi Mi Max 3. Smarfton z ekranem prawie jak w tablecie i w całkiem przyjemnej cenie.
Czytaj więcej: Przez strajki w Ryanairze nie będzie też lotów z Polski i na nasze lotniska. Znana jest już ich lista.

Podziel się artykułem