Sprzedaż komputerów osobistych wzrosła pierwszy raz od sześciu lat. Królów na tym rynku jest dwóch – Lenovo i HP. Apple poza podium

Sprzedaż komputerów

W drugim kwartale roku na świecie sprzedano 62,1 mln komputerów osobistych – liczone są w tym stacjonarne i przenoście pecety, komputery Apple’a oraz hybrydy takie jak Microsoft Surface. Nie ma chromebooków i iPadów. To o 1,4 proc, więcej niż rok temu.

Firma badawcza Gartner, które przedstawiła powyższe liczby podkreśla, że drugi kwartał tego roku był pierwszym od sześciu lat, kiedy zanotowano roczny wzrost sprzedaży komputerów osobistych. I co ciekawe, zaobserwowano go praktycznie we wszystkich regionach świata.

Sprzedaż wzrosła nie dlatego, że nagle wszyscy przypomnieliśmy sobie o zaletach sprzętu ze sporym ekranem, klawiaturą i silnym procesorem, ale dlatego, że na większe zakupy wybrał się biznes. Sprzyja temu zarówno silne ożywienie gospodarcze jak i definitywne odchodzenie od systemów Windows poprzedzających wersję 10.

Potrzeby indywidualnych odbiorców nie zmieniły się ostatnio. Nadal kupujemy mniej komputerów osobistych niż w przeszłości. – Konsumenci używają smartfonów do coraz większej liczby codziennych zadań, takich jak korzystanie z mediow społecznościowych, planowania dnia, usługi bankowe i zakupy, co zmniejsza potrzebę sięgania po komputery osobiste – skomentowała najnowsze badanie Gartnera, jego analityczka Mikako Kitagawa.

Lenovo numerem jeden. Wielka piątka bierze coraz więcej

Najwięcej komputerów w drugim kwartale sprzedało Lenovo – więcej niż co piąty sprzedany na świecie komputer pochodził z jego zakładów. Po piętach depczą mu Amerykanie – z HP i potem Della.

Sprzedaż komputerów osobistych w II kwartale 2018 roku, Gartner.
Sprzedaż komputerów osobistych w II kwartale 2018 roku, Gartner.

Tuż za podium jest Apple z ponad siedmioprocentowym udziałem w globalnym rynku – i za nim na Acer. W sumie w fabrykach pięciu największych producentów produkowane są trzy z czterech dostępnych na rynku komputerów osobistych. Mniejsi producenci wyraźnie tracą rynek – najwięksi zajmują coraz większą jego część.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Nawet milion złotych za bilet na wycieczkę w kosmos statkiem New Shepard. Pierwsze loty w przyszłym roku.
Czytaj więcej: Sprzedaż smartfonów znowu wzrosła. Ale coraz częściej z marzeniami wygrywa zdrowy rozsądek.

Podziel się artykułem