Potężny spadek inwestycji zagranicznych w USA. Jak w czasach dużego kryzysu

Amerykańscy rządowi statystycy podali w środę wstępne dane o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w USA w ubiegłym roku. Spadły o niemal jedną trzecią. Wśród największych inwestorów nie ma Chin.

W ubiegłym roku zagraniczne firmy zainwestowały w USA 259,6 mld dol., czyli aż o 32 proc. mniej niż rok wcześniej. Takie liczby podało Biuro Analiz Gospodarczych amerykańskiego Departamentu Handlu. W jego komunikacie napisano też, że poziom zagranicznych inwestycji znalazł się poniżej średniej 359,9 mld dol. wyliczonej dla lat 2014-2016.

Tak duże spadki wcześniej były obserwowane w czasach globalnego kryzysu – w tym z początkiem wieku, po załamania na rynku spółek internetowych.

Znakomita większość pieniędzy od zagranicznych inwestorów popłynęła w ubiegłym roku w USA na przejęcia tamtejszych spółek – aż 253,2 mld dol. Na nowe inwestycje lub rozbudowę istniejącego biznesu zagraniczni inwestorzy wydali ledwo 6,5 mld dol. Ale to akurat nie dziwi – taka struktura bezpośrednich inwestycji zagranicznych utrzymuje się od lat.

Zagraniczne inwestycje w USA

Bardziej ciekawe dane dotyczą tego, kto najwięcej zainwestował w ubiegłym roku za oceanem. Na pierwszym miejscu jest Kanada – jej inwestorzy wydali w USA w ubiegłym roku 66,2 mld dol. Na drugim Wielka Brytania (z inwestycjami w kwocie 40,9 mld dol.), potem Japonia (34 mld dol.) i Francja (23,1 mld dol.).

Wśród największych inwestorów zagranicznych Biuro Analiz Gospodarczych nie wymienia w ogóle Chin. To sugeruje, że potężny spadek inwestycji zagranicznych w USA łączyć można z polityką administracji Donalda Trumpa. Ta nie tylko nakłada cła na chińskie produkty, ale również skutecznie blokuje chińskie inwestycje w Stanach.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Microsoft Surface GO. Luksusowy tablet za (nie)małe pieniądze.
Czytaj więcej: Nikon stworzył aparat-marzenie dla szpiegów i wielbicieli zdjęć przyrody. Coolpix P1000 ma obiektyw, co przybliża aż 125 razy.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*