Trump oskarża OPEC. Droga ropa to jej wina. To nieprawda – pada szybko odpowiedź

OPEC

Zdaniem amerykańskiego prezydenta to polityka OPEC wypchnęła ceny ropy na wysokie poziomy. Zupełnie innego zdania jest Hossein Kazempour Ardebili, przedstawiciel Iranu w OPEC – to wina Amerykanów. Prawda tym razem wydaje się, że leży pośrodku.

Ropa jest droga. Odczuwamy to wszyscy na stacjach benzynowych – ceny wyraźnie powyżej 5 złotych za litr paliwa stały się normą. Cenny surowiec w ciągu minionych 12 miesięcy podrożał aż o około 60 proc.

Ceny ropy Brent

Donald Trump w środę napisał na Twitterze, że ceny ropy są za wysokie i że znowu stoi za tym OPEC – organizacja państw produkujących ropę naftową.

Na słowa Trumpa bardzo szybko zareagował Hossein Kazempour Ardebili, wieloletni przedstawiciel Iranu w OPEC. – Nie można nakładać sankcji na dwóch członków OPEC (red. chodzi o Iran i Wenezuelę) i równocześnie obwiniać OPEC za dużą zmienność cen – powiedział w wypowiedzi dla Reutersa.

Prawda leży po środku. Winna OPEC i USA

Na cenę ropy wpływa bardzo wiele czynników. Od kondycji światowej gospodarki, przez cenę dolara, poziom wydobycia, ustalenia OPEC aż po tempo wzrostu gospodarczego w Chinach i huragany u wybrzeży USA. Ostatnio jednak można zgodzić się odnośnie tego, że ropa drożała również w wyniku polityki OPEC.

Producenci ropy ustalili bowiem pod koniec 2016 roku po morderczych negocjacjach, że należy zmniejszyć wydobycie. Te ustalenia były przedłużane i wg ostatnich negocjacji z listopada ubiegłego roku miały obowiązywać do końca tego roku.

Diesle są skończone. To technologia przeszłości – mówi europejska komisarz

Kraje OPEC poważnie teraz rozważają szybsze niż planowano wycofanie się ograniczenia produkcji ropy i prawdopodobnie taką decyzję podejmą w przyszłym tygodniu na kolejnym spotkaniu w Wiedniu. Odnośnie tego dogadali się już np. Rosjanie z Saudami pod koniec maja w Petersburgu.

Ale nie tylko polityka OPEC popycha ceny ropy w górę. W maju Trump podjął decyzję o wycofaniu się z porozumienia dotyczącego irańskiego programu budowy broni jądrowej. Teheran znowu został objęty amerykańskimi sankcjami. To spowodowywało dalszy silny wzrost cen ropy.

Tak więc podsumowując, ceny ropy zmieniały się ostatnio zarówno w wyniku ustaleń, które zapadły na spotkaniach OPEC w Wiedniu, jak i w trakcie rozmów, które prowadzono w Białym Domu.

Czytaj więcej: USA znowu górą nad Chinami. Summit – tak nazywa się teraz najszybszy komputer na świecie. Zbudowali go Amerykanie.
Czytaj więcej: Tesla nie będzie miała łatwo. Mercedes pokazuje, jak będzie wyglądał konkurent Modelu 3.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*