Intel ma nowy procesor dla szalonych graczy i wymagających grafików. W nim 28 rdzeni. Cena? Lepiej nie pytaj

Gregory Bryant prezentacja procesora 28 rdzeni

Na targach Computex 2018 na Tajwanie Intel pokazał światu działającą już wersję nowego 28-rdzeniowego procesora, następcy dotąd najszybszego dla desktopowych komputerów 18-rdzeniowego Intel Core Extreme i9-7980XE.

Intel nie powiedział zbyt dużo o nowej kości w Tajwanie. Zaprezentowany działający już model będzie zapewne różnił się nieco od wersji produkcyjnej, którą Amerykanie chcą wprowadzić do sprzedaży w czwartym kwartale. Jednak kilka znanych już liczb opisujących nowy procesor robi duże wrażenie.

Po pierwsze, demon szybkości od Intela będzie miał 28 rdzeni obsługujących 56 wątków. To rekord w świecie procesorów do desktopów. Dotąd najszybszy tutaj Intel Core Extreme i9-7980XE ma 18 rdzeni. Co prawda kilka procesorów z rodziny Xeon Platinum Intela ma już 28 rdzeni, ale są to kości przeznaczone do serwerów i komputerów wieloprocesorowych. Jednym słowem z innej półki. W desktopowej kategorii nowość Intela zatem zaskakuje pozytywnie liczbą rdzeni.

I nie tylko tym. Nowy procesor będzie mógł być taktowany z częstotliwością aż 5 GHz. I wtedy w benchmarku Cinebench osiąga aż 7334 punktów. Piękny wynik.

Wada? Nowa kość nie będzie tania. Nie będzie raczej kosztowała tak absurdalnych pieniędzy jak Xeon Platinum – patrz obrazek poniżej. W końcu to nie procesor serwerowy.

Xeon Platinum

Ale z pewnością Intel wyceni nowość powyżej ceny Core Extreme i9-7980XE. A za ten układ musimy teraz zapłacić ponad 8 tys. zł.

Intel Core Extreme i9-7980XE

Ile zatem zapłacimy za 28 rdzeni na pokładzie? Jakieś 20-30 proc. więcej niż za Core Extreme i9-7980XE. Więcej wydaje się dzisiaj mało prawdopodobne.

Foto: Intel Corporation.

Czytaj więcej: Zamiast touchpada dodatkowy ekran jak w smartfonie. ScreenPad w ZenBook Pro 15 – Asus pokazuje nowy wynalazek.
Czytaj więcej: Za dwa lata będzie elektryczna 500-tka, chwilę później do rodziny Fiata 500 dołączy elektryczne kombi.

Podziel się artykułem