W USA test programu 500 dolarów dla każdego. Dołoży się do niego współzałożyciel Facebooka

Za kilka miesięcy kalifornijskie miasto Stockton dołączy do kilku miejsc na świecie, gdzie testowany był lub jest bezwarunkowy dochód podstawowy. Wybrana grupa ubogich mieszkańców będzie dostawać pensję wysokości 500 dolarów.

Stockton to nie jest raj na ziemi. W liczącym niecałe 300 tys. mieszkańców mieście, położonym w głębi lądu, nad rzeką San Joaquin, jakieś 100 km od San Francisco, około jednej czwartej mieszkańców żyje w biedzie. Miasto, bardzo boleśnie dotknięte przez ostatni wielki kryzys finansowy, kilka lat temu zbankrutowało – przestępczość i bezrobocie biły tutaj rekordy. W sumie więc to idealne miejsce, by testować tutaj przeróżne programy socjalne.

Niedawno do Stockton zgłosili się przedstawiciele fundacji The Economic Security Project, której jednym z założycieli i szefów jest Chris Hughes. To kolega Marka Zuckerberga z pokoju w akademiku, razem z nim budował przez lata Facebooka.

Hughes jest gorącym zwolennikiem wprowadzenia w USA bezwarunkowego dochodu podstawowego. Proponował rządowi federalnemu, by każdy Amerykanin, który zarabia mniej niż 50 tys. dol. rocznie dostał od państwa miesięczną pensję wysokości 500 dol. Kosztować to będzie górę pieniędzy, bo 290 mld dol. rocznie, ale Hughes wie, gdzie znaleźć te pieniądze. Wystarczy, jego zdaniem, wprowadzić podatek wysokości 50 proc. od dochodów najbogatszych – zapłaci go każdy Amerykanin, który zarabia więcej niż 250 tys. dol. rocznie.

Zamożny jak Polak. Co to znaczy być bogatym nad Wisłą?

Bezwarunkowy dochód podstawowy – eksperyment lokalny

Na razie pomysł współtwórcy Facebooka nie zyskał poparcia w amerykańskich kręgach rządowych, ale na szczeblu lokalnym, w nieco zmodyfikowanej formie, będzie niedługo testowany – właśnie w Stockton.

Tam wspomniane 500 dol. miesięcznie otrzymają ubodzy mieszkańcy miasta – dokładnie nie wiadomo jeszcze, jakie kryterium dochodowe muszą spełnić, by zakwalifikować się do programu. Eksperyment będzie trwał 18 miesięcy. W tym czasie władze miasta będą sprawdzać, jak działa dochód gwarantowany, jakie przynosi rezultaty, jak zachowują się ludzie, którzy otrzymują taką pomoc.

Stockton nie stać na samodzielne sfinansowanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nawet niewielkiej grupie mieszkańców. Cały projekt może zatem wystartować, ponieważ The Economic Security Project dofinansuje go kwotą miliona dolarów.

Czytaj więcej: Holendrzy chcieli zmusić Samsunga, by ten regularnie i dłużej aktualizował swoje smartfony. Nie udało się.
Czytaj więcej: Bańka na rynku nieruchomości? Czy warto jeszcze kupić mieszkanie na wynajem?

Podziel się artykułem