Rekordowa nadwyżka w budżecie państwa. Pod kreskę zejdziemy dopiero w trzecim kwartale

Ministerstwo Finansów

Po pierwszych czterech miesiącach roku w budżecie państwa było 9,3 mld zł nadwyżki. To bardzo dobre dane – w tym samym okresie ubiegłego roku w kasie państwa brakowało już około miliarda złotych.

Na razie jest pięknie. Nasze państwo wydaje mniej niż zbiera przeróżnych podatków. Od stycznia do końca kwietnia, wg szacunku Ministerstwa Finansów dochody państwa wyniosły 125,2 mld zł – to 35,2 proc. planu zapisanego w ustawie budżetowej na ten rok. Wydatki natomiast sięgnęły 115,8 mld zł – to z kolei 29,2 proc. tego, co państwo zamierzało wydać.

Tak dobra sytuacja nie utrzyma się jednak do końca roku. – Po kwietniu br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Należy zauważyć, że wynik budżetu państwa w okresie styczeń – kwiecień, w ostatnim czasie wykazuje stałą tendencję rosnącą. Wynika to, m.in. z coraz niższych, proporcjonalnie, wydatków w pierwszej połowie roku i przesuwania realizacji wydatków na drugą połowę, w szczególności na ostatni kwartał, co miało miejsce również w roku 2017 – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Cały rok mamy zakończyć wg planu resortu finansów deficytem wysokości 41,5 mld zł.

Budżet państwa

Z podatku VAT wszystko zostało wyciśnięte?

Dochody budżetu państwa po pierwszych czterech miesiącach roku były wyższe o 8,3 mld zł niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a podatków zabrano więcej o 6,4 proc. To w zestawieniu choćby z tempem rozwoju naszej gospodarki – w pierwszym kwartale zanotowaliśmy wzrost PKB aż o 5,1 proc. – to sugeruje, że specjalnie wiele dzięki „uszczelnienia podatków” nie da się już osiągnąć.

Widać to szczególnie w podatku VAT – dochody z jego tytuły były w okresie styczeń-kwiecień wyższe tylko 1,1 proc. niż rok temu.

Mocno za to wzrosły dochody z podatków PIT i CIT – odpowiednio o 17,9 proc. i 15,4 proc.

– Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą – tłumaczy resort finansów.
W stworzeniu dużej nadwyżki budżetowej pomogły też pewne ograniczenie wydatków państwa w porównaniu do danych sprzed roku. Były one niższe o 2,1 mld zł niż w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku.

– Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń – kwiecień roku ubiegłego jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,5 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS – komentuje Ministerstwo Finansów.

Czytaj więcej: Ropa mocno tanieje. Pomogło rosyjsko-saudyjskie spotkanie w Petersburgu.
Czytaj więcej: Nowy regulamin Facebooka. Koniec z rosyjskimi manipulacjami wyborczymi?

Podziel się artykułem