Nawet pół miliona zainfekowanych routerów w kilkudziesięciu krajach. Rosjanie przygotowują cyberatak na finał Ligi Mistrzów?

Hakerzy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przypuszcza, że Rosja przygotowuje duży cyberatak na Ukrainę. Celem ma być zdestabilizowanie sytuacji w trakcie finału Ligi Mistrzów, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Kijowie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w opublikowanym w środę komunikacie wyraźnie mówi o kolejnym akcie rosyjskiej cyberagresji. Analiza aktywności rosyjskich hakerów sugeruje, że do ataku może dojść za trzy dni.

Mają w nim być wykorzystane zainfekowane wcześniej odpowiednim wirusem routery i dyski przenośne podłączone do internetu. Szacuje się, że hakerzy zarazili teraz około pół miliona takich urządzeń w kilkudziesięciu krajach – najwięcej na Ukrainie.

Są to urządzenia popularnych marek – między innymi Linksys, MikroTik, Netgear, TP-Link i QNAP.

Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy? Bo zmuszają zachodnie firmy, by im pomagały

Atak hakerów przygotowywany od kilku miesięcy

Zagrożenie nie jest nowe. Ponoć Rosjanie przygotowują się ataku od paru miesięcy. Ich działania wykryli specjaliści ze znanej firmy Cisco, oni zaalarmowali władze Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Craig Williams, ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa ze Cisco, twierdzi, że w wykrytym kodzie wirusa cechy, które sugerują, że za planowanym atakiem stoi Kreml.
Niestety ekspertom od spraw bezpieczeństwa nie udało się zbadać, jaki ma być cel spodziewanego cyberataku.

O tym, że problem jest poważny powiedział też w rozmowie z Reutersem Michael Daniel, szef Cyber Threat Alliance, nonprofitowej grupy zrzeszającej producentów sprzętu sieciowego i oprogramowania antywirusowego.

Bada go również amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego. Jego eksperci zalecają użytkownikom routerów i dysków sieciowych aktualizację oprogramowania sterującego ich pracą.

To samo proponują również eksperci z firmy Netgear. Dodają również, by wyłączyć funkcję bezprzewodowego dostępu do ustawień routerów i dysków oraz upewnić się, że hasło dostępu do tych urządzeń zostało zmienione z domyślnego po ich zakupie.

Czytaj więcej: Za kilka dni zaczyna działać RODO. Na co powinien uważać Kowalski?
Czytaj więcej: Zmienia się cała kolej. A jak zmieniają się lokomotywy?

Podziel się artykułem