Zagadkowe dane Eurostatu – produkcja przemysłowa rośnie czy spada? Cieszyć się czy martwić?

produkcja przemysłowa

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że produkcja przemysłowa w Polsce w marcu rosła bardzo szybko w porównaniu do danych sprzed roku. Dużo gorzej było, jeżeli porównamy ją jednak do danych z lutego tego roku.

W ujęciu rocznym, a więc w porównaniu do danych sprzed roku, produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 5,2 proc. To bardzo dobry wynik. Wyraźnie powyżej średniej zarówno dla strefy euro, jak i dla całej Unii, gdzie zanotowano wzrost o 3 proc.

W ujęciu rocznym są oczywiście kraje, w których obserwujemy jeszcze większo tempo wzrostu produkcji przemysłowej – choćby Litwa, Finlandia i Szwecja gdzie powiększyła się ona odpowiednio w marcu o 11,5 proc., 7 proc. i 6,5 proc. – ale nasze 5,2 proc. to naprawdę dobry wynik.

Niestety w ujęciu miesięcznym, a więc w porównaniu do danych z lutego tego roku, nie jest już tak pięknie z produkcją przemysłową w Polsce. Zmniejszyła się ona w marcu o 0,3 proc., podczas gdy w całej Unii Europejskiej urosła o 0,4 proc. Nasz wynik tutaj jest jednym z siedmiu najsłabszych i ujemnych. W pozostałych krajach Unii produkcja rosła.

Rząd widzi coraz większy problem z pracownikami. Będą ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców

Polska produkcja przemysłowa, a odpowiedź jest w Niemczech

Jak interpretować te dane? Być może szukając odpowiedzi, warto popatrzeć na najnowsze dane o wzroście PKP w Niemczech opublikowane również we wtorek.

Tamtejsi rządowi statystycy raportują, że w pierwszym kwartale tego roku PKB Niemiec wzrosło o 0,3 proc. w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku. To wynik najsłabszy od trzeciego kwartału 2016 roku i o połowę gorszy niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Zamożny jak Polak. Co to znaczy być bogatym nad Wisłą?

To również kolejny dowód na to, że w największej gospodarce Europy widać oznaki pewnego spowolnienia. A jak nad Łabą i Renem hamuje gospodarka, to i u nas zwalniają maszyny w fabrykach. Zamówienia od niemieckich partnerów są istotnym czynnikiem napędzającym nasz przemysł.

Specjalnie martwić się jednak nie musimy. Spowolnienie to nie recesja, to normalne zjawisko. Dramatu nie ma. Nadal PKB Niemiec rośnie – nieprzerwanie od 15 kwartałów, to najdłuższy okres nieprzerwanej ekspansji w niemieckiej gospodarce od czasów zjednoczenia.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Kioski nie umrą. Gazet sprzedają coraz mniej, ale mają nowy hit.
Czytaj więcej: Chiński koncern ZTE być może zostanie uratowany. Negocjatorzy blisko porozumienia. Kluczem jest soja.

Podziel się artykułem