Wysłałeś pieniądze na niewłaściwe konto? Teraz łatwiej będzie je odzyskać

przelew

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Ułatwia ona odzyskanie pieniędzy w sytuacji, gdy trafiły do niewłaściwej osoby przez naszą pomyłkę w numerze konta odbiorcy.

W 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o usługach płatniczych, która m.in. wprowadzała do polskiego prawa regulacje unijne dotyczące przelewów bankowych. Zwalniały one banki i SKOK-i z weryfikacji, czy podany przez nas do przelewu numer rachunku bankowego odbiorcy jest zgodny z danymi identyfikującymi go, takimi jak imię, nazwisko, adres lub nazwa firmy.

W praktyce więc liczył się tylko numer rachunku. Jeżeli pomyliliśmy się, wpisując go do systemu transakcyjnego, to pieniądze mogły trafić na konto w żaden sposób nie powiązane z planowanym odbiorcą przelewu.

Jeżeli zauważaliśmy pomyłkę, przelewu nie można było cofnąć, co gorsza bank nie mógł nam podać do kogo należy rachunek, na który przez błąd przelaliśmy pieniądze. Mógł co najwyżej poprosić odbiorcę o odesłanie nam pieniędzy z powrotem.

Banki więcej zarobią w tym roku. Bo zetną koszty, czyli głównie zwolnią pracowników

Teraz odzyskanie pieniędzy będzie łatwiejsze. Dzięki nowemu rozwiązaniu, jak mówił prezydent w trakcie uroczystości podpisania nowej ustawy, banki zostają zobligowane, żeby po pierwsze, natychmiast przekazać informację temu, kto nienależnie odebrał pieniądze o tym, że dostał je przez pomyłkę. A po drugie, mają obowiązek poinformowania także, że są zmuszone udostępnić dane.

Odbiorca pieniędzy, które trafiły do niego w wyniku błędu w numerze przelewu powinien je odesłać sam. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy mogli pójść do sądu i dochodzić ich zwrotu. Będzie nam teraz łatwiej, dzięki danym z banku identyfikującym jednoznacznie odbiorcę pieniędzy.

Nowelizacja, którą podpisał prezydent była jego inicjatywą i powstała przy współudziale Rzecznika Finansowego. Przeszła przez Sejm i Senat bez głosu sprzeciwu – poparli ją wszyscy głosujący parlamentarzyści.

Czytaj więcej: Idea Bank niemal przebił sufit na GPW. Akcje drożeją o ponad jedną czwartą po informacji w sprawie Getbacku.
Czytaj więcej: Najmniejsza produkcja wina od 60 lat. To był fatalny rok.

Podziel się artykułem