Nastroje w niemieckim biznesie pogarszają się piąty miesiąc z rzędu. Spada indeks Ifo

Niemcy Berlin

Indeks Ifo obrazujący aktywność gospodarczą w Niemczech zmniejszył się w kwietniu i był to już piąty miesiąc z rzędu, w którym zanotował spadek.

– Doskonałe nastroje panujące w niemieckich firmach wyparowały. Indeks klimatu gospodarczego Ifo spadł w kwietniu do 102,1 pkt. z 103,3 pkt. w marcu – napisał w notce Clemens Fuest, szef Instytutu Ifo z Monachium.

Zmniejszyły się również wskaźniki bieżącej sytuacji gospodarczej i oczekiwań. – Niemiecka gospodarka zwalnia – podsumował Clemens Fuest.

Aktualny poziom klimatu gospodarczego jest również mniejszy od oczekiwań analityków. Ankietowani przez Reutersa spodziewali się w kwietniu wyniku na poziomie 102,7 pkt.

Wskazania indeksu Ifo i uzupełniających go wskaźników korelują z wcześniejszymi informacjami, które napływają od kilku tygodni z Niemiec. Niedawno dowiedzieliśmy się np. o spadku niemieckiego eksportu i produkcji przemysłowej w lutym.

Niemiecki eksport spada najbardziej od ponad dwóch lat. Europejska gospodarka najlepsze ma już za sobą

Nie ma mowy o recesji – tak też mówi Ifo

To wszystko sugeruje, że szczyt koniunktury w niemieckiej gospodarce mamy już za sobą. W panikę nie ma co jednak wpadać – spowolnienie tempa rozwoju to jeszcze nie recesja. Zwłaszcza, że indeks Ifo nadal znajduje się na wysokim poziomie – choć mniejszym niż w najbliższej przeszłości.

– Piąty miesiąc spadku to oznaka normalizacji, jesteśmy daleko od recesji – uspokaja Klaus Wohlrabe, ekonomista z Instytutu Ifo.

Te słowa potwierdzają z kolei najlepiej rekordowe wskazania wskaźnika nastrojów w niemieckim budownictwie, który również wylicza Ifo. Urósł on w kwietniu do 19,8 pkt. z 18,3 pkt. w marcu. To tłumaczy się z kolei silnym popytem na nowe mieszkania w Niemczech, co jest pochodną rosnącej populacji, bardzo niskich kosztów kredytu oraz bardzo dobrej kondycji rynku pracy.

Czytaj więcej: Aluminium tanieje najbardziej w historii. Amerykanie miękną w kwestii sankcji na spółkę Rusal.
Czytaj więcej: Deficyt budżetowy Polski wyraźnie powyżej średniej unijnej i na tle UE większy niż dwa lata temu.

Podziel się artykułem