Solaris na sprzedaż. Kto kupi polskiego producenta autobusów?

Solaris Fabryka

Rodzina Olszewskich, właściciele najbardziej znanej na świecie polskiej marki motoryzacyjnej, zdecydowali się na jej sprzedaż – donosi „Dziennika Gazeta Prawna”. Solaris może zmienić właściciela już na przełomie maja i czerwca.

Niewiele mamy takich firm w Polsce jak Solaris. Autobusy tej założonej w połowie lat 90. firmy jeżdżą od lat nie tylko po polskich drogach. Spółka od początku istnienia sprzedała niemal 15 tys. pojazdów, które wyeksportowano do 31 krajów. Często spotkamy ja na ulicach choćby niemieckich miast. Solaris produkuje poza autobusowi również trolejbusy i tramwaje. Ma jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji autobusów elektrycznych.

Teraz – jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna” – Solaris ma być sprzedany. Z powodów osobistych. I moment poszukiwań nowego właściciela dla firmy wybrany został perfekcyjnie. W ubiegłym roku Solaris sprzedał 1397 pojazdów – najwięcej w historii. Jego przychody przekroczyły 1,85 mld zł. Spółka może też pochwalić się zdobyciem tytułu najlepszego autobusu miejskiego w Europie – otrzymał je Solaris Urbino 12 – i solidnym poziomem zamówień na ten rok. Są już chętni na ponad 1400 autobusów i trolejbusów przedsiębiorstwa zbudowanego od zera przez Krzysztofa i Solange Olszewskich.

Mocarstwowe plany PKP Cargo. Nowy prezes mówi o zagranicznych przejęciach

Wśród chętnych na zakup Solarisa nie ma Mercedesa i Mana

Jak twierdzi „„Dziennik Gazeta Prawna” jest siedem podmiotów, które prowadzą proces due diligence, czyli przeglądają dokumenty finansowe firmy pod kątem wyceny firmy i jej zakupu. Olszewscy chcą się pozbyć wszystkich akcji spółki.

Wśród dopuszczonych do procesu nie ma ponoć największych konkurentów spółki – Mercedesa i Mana. Są za to między innymi inwestorzy z Chin i z Turcji.

Jest również państwowy Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Być może stanie się mniejszościowym akcjonariuszem w całej transakcji zakupu, ale nie jest to jeszcze pewne – to tylko jeden ze scenariuszy sprzedaży.

Do transakcji może dojść już na przełomie maja i czerwca – a być może nawet jeszcze szybciej.

Czytaj więcej: Możliwa fuzja Renault-Nissan. Powstanie jedna z trzech największych firm motoryzacyjnych na świecie.
Czytaj więcej: Lidl będzie sprzedawał używane samochody. Głównie BMW.

Podziel się artykułem