Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży krach na giełdzie. Ale jeszcze nie teraz

Daniel Pinto, jeden z najważniejszych zarządzających w JPMorgan Chase & Co., znanym amerykańskim banku, spodziewa się spadków na giełdzie nawet o 20 do 40 proc. Na szczęście jeszcze nie teraz. Ale takie wydarzenia jak nałożone ceł na stal i aluminium przez Trumpa mogą przyspieszyć nadejście głębszej korekty.

Daniel Pinto o sytuacji na rynkach kapitałowych wie dużo. Nadzoruje w JPMorgan, jednym z kilku największych banków świata, między innymi jego dział inwestycji. W rozmowie z dziennikarką Bloomberga precyzyjnie zdefiniował w jakim miejscu teraz znajduje się globalna gospodarka i rynki.

Początek jego wypowiedzi w tej kwestii był bardzo pozytywny. Globalna gospodarka, jego zdaniem, jest w dobrej kondycji, banki centralne próbują powrócić po czasach wielkiej stymulacji do bardziej standardowej polityki monetarnej, prawdopodobieństwo pojawienia się recesji w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższego roku jest bardzo małe.

Ale nadejście głębszej korekty na rynkach jest nieuniknione. – Wiemy, że ona kiedyś się pojawi – powiedział Daniel Pinto. Kiedy? Pinto uważa, że to może się zdarzyć za 2-3 lata.
I krach na rynkach może być bardzo głęboki – ceny akcji na giełdach mogą spaść nawet o 20 lub 40 proc.

Pinto powiedział poza tym, że nadejście korekty poprzedzi wzrost inflacji i ważne wydarzenia w polityce. Tego typu, jak np. decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na stal i aluminium. Szef działu inwestycji z JPMorgan uważa, że inwestorzy są teraz bardzo „nerwowi” i jeżeli Trump zrobi kolejny krok, pojawią się nowe dyrektywy o cłach, wtedy inwestorzy mogą zareagować na nie bardzo źle.

Trump zapowiedział cła na stal i aluminium. Irytacja zagranicy

Szef banku JPMorgan mówi niemal to samo

Niemal w tym samym czasie wywiadu dla stacji Bloomberg udzielił również Jamie Dimon, dyrektor zarządzający w JPMorgan.

Jego zdaniem kolejne decyzje o cłach uderzą w inwestycje rynkowe i wzrost gospodarczy. – Mogą zniwelować ogromne korzyści, jakie przyniosła reforma podatkowa (red. wprowadzona niedawno w USA) – twierdzi Dimon.

Jego zdaniem teraz z amerykańską gospodarką wszystko jest OK. – Ale kiedyś będziemy mieli recesję. Myślę, że nie w tym roku. Może pod koniec 2019? – zastanawia się dyrektor zarządzający w JPMorgan.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Polskie kurczaki, dzięki polsko-hiszpańskiej firmie, podbijają Afrykę.
Czytaj więcej: EBC dalej będzie drukował euro. I martwi się pomysłem wprowadzenia ceł przez Amerykanów.

Podziel się artykułem