EBC dalej będzie drukował euro. I martwi się cłami nałożonymi przez Trumpa

Zaskoczenia nie było. Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Nie zmienił też parametrów skupu aktywów, co w praktyce oznacza drukowanie 30 mld euro miesięcznie. Nie mówi jednak już o możliwym jego zwiększeniu.

– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto – napisano w czwartek w komunikacie po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

Bank potwierdził ponadto, że nadal zamierza prowadzić zakupy aktywów netto na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie do końca września 2018, a w razie potrzeby jeszcze dłużej. A na pewno tak długo, aż inflacja nie dopasuje się do celu inflacyjnego.

Bank zrezygnował z wcześniej obecnego w dokumentach sformułowania, że „jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu skupu aktywów i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia”. Decyzja tak, jak powiedział potem na konferencji prasowej prezesa EBC Mario Draghi zapadła jednogłośnie.

Ale mocno jastrzębie stanowisko to na pewno nie było. – W Europie pozytywnie przyjęto wynik zakończonego posiedzenia EBC. Co prawda w wystosowanym komunikacie zniknęła wzmianka o możliwości zwiększenia skali programu zakupów aktywów, ale na konferencji prasowej Mario Draghi zbagatelizował ten bądź co bądź jastrzębi ruch i stwierdził, że polityka banku będzie reaktywna, czyli jej zaostrzenie powinno być poprzedzone zwiększoną inflacją, a nie na odwrót – skomentował po południu w czwartek najnowsze stanowisko banku i prezesa EBC Łukasz Bugaj z DM BOŚ.

Decyzja EBC nie była też zaskoczeniem dla innych analityków – w tym z PKO BP.

Stopy procentowe bez zmian. W Polsce kredyty nie podrożeją

W praktyce oznacza to również, że stopy procentowe w Polsce nie podrożeją przez dłuższy czas. Adam Glapiński, prezes NBP, zasugerował wcześniej, że RPP nie podniesie stóp procentowych, jeżeli wcześniej nie zrobi tego EBC. Podobne jest stanowisko banku centralnego Szwajcarii.

EBC podwyższył w czwartek również prognozy PKB dla eurozony na 2018 r. do 2,4 proc. rdr, o 0,1 pkt. proc. i pozostawił szacunki dla inflacji bez większych zmian.

N konferencji prasowej Mario Draghi odniósł się również do pomysłu nałożenia nowych ceł przez Donalda Trumpa. Jego zdaniem jednostronne decyzje w polityce handlowej są „niebezpieczne” i mogą mieć wpływ na zaufanie w gospodarce.

Bezpośredni efekt ceł nie powinien być jednak zdaniem EBC duży. – Martwi nas stan stosunków międzynarodowych. Jeśli nakłada się cła na sojuszników to pojawia się pytanie kim są wrogowie? – powiedział Draghi.

Czytaj więcej: Polskie kurczaki, dzięki polsko-hiszpańskiej firmie, podbijają Afrykę.
Czytaj więcej: Alior Bank mocno tanieje na giełdzie. Między innymi przez bardzo duży podatek bankowy i wypowiedź prezesa NBP.

Podziel się artykułem