CD Projekt w WIG20. Zastąpi Asseco Poland, największą polską firmę IT

Gry wygrywają z informatyzacją ZUS – tak najkrócej można powiedzieć o zmianie w głównym indeksie warszawskiej giełdy.

W WIG20, głównym indeksie polskiej giełdy, znajdują się największe spółki notowane na głównym parkiecie i do tego o najwyższej płynności – a więc takie, których akcje są często kupowane i sprzedawane przez inwestorów. Jest ich tylko 20 – niewielka liczba na tle blisko 400 spółek notowanych na GPW.

Obecność w WIG20 to nie tylko prestiż. To również wyraźna wskazówka dla inwestorów – w tym zagranicznych – jakie spółki warto mieć w portfelu. Niemal automatycznie wejście do indeksu oznacza wzmożone zainteresowanie akcjami spółki, choćby tylko dlatego, że istnieją fundusze inwestycyjne, które budują portfele pokrywające się ze składem indeksów.

To jednak niekoniecznie oznacza, że po wejściu do indeksu akcje muszą szybko i znacząco podrożeć – często się tak nie dzieje. To z kolei pochodna faktu, że debiutanci w składzie najważniejszego indeksu warszawskiej giełdy przed dołączeniem do prestiżowego grona zaliczyli długi i dynamiczny rajd w górę na parkiecie. A bez końca nie można tak rosnąć – jak CD Projekt w nieodległej przeszłości.

Notowania CD Projekt na GPW

Gry zamiast ZUS-u

Ważne jest nie tylko to, że CD Projekt wchodzi w skład indeksu WIG20 – zmiana nastąpi po sesji 16 marca. Ważne jest również to, kogo w nim zastępuje.

Z grona największych polskich spółek wypada Aseco Poland – największy polski koncern IT. Spółka, która między innymi zinformatyzowała ZUS, zatrudnia ponad 22 tys. osób, działa w 50 krajach i jest, wg rankingu Truffle 100, szóstym producentem oprogramowania w Europie.

Jednak ostatni rok nie był dla Asseco najlepszy, zmniejszyły się zyski firmy, spadł o kilkanaście procent kurs na giełdzie. Asseco zmaga się z tymi samymi problemami co Comarch – problemem dla największych polskich firm IT jest mniejsza liczba zamówień publicznych i rosnące pensje informatyków.

Notowani Asseco Poland na GPW

Wraz ze spadkiem cen akcji Asseco, obniżyła się też kapitalizacja spółki. Ta sięga dzisiaj niecałych 4 mld zł, przy wartości księgowej na poziomie 6,13 mld zł.
CD Projekt natomiast gracze giełdowi wyceniają aż na 10 mld zł, przy wartości księgowej 834,5 mln zł.

Foto: CD Projekt.

Czytaj więcej: CI Games wychodzi na prostą? Mimo słabych recenzji, polska spółka sprzedała milion kopii „Sniper Ghost Warrior 3”.
Czytaj więcej: Trump zapowiedział cła na stal i aluminium. Zamieszanie na rynkach, irytacja zagranicy.

Podziel się artykułem