Zysk Comarchu najmniejszy od czterech lat. Mało zamówień publicznych, coraz drożsi pracownicy

W ubiegłym roku Comarch zarobił na czysto 43,1 mln zł, czyli o ponad 40 proc. mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyły się też, choć nieznacznie, przychody spółki.

Miniony rok nie był dobry rok dla jednej z największych i zarazem znanych polskich firm informatycznych. Bardzo mocno spadły zyski Comarchu.

Krakowska spółka miała 43,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 73,03 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny zmniejszył się aż o 82,4 mln do 34,5 mln zł.

Przy tym wszystkim spadły przychody – te ze sprzedaży sięgnęły kwoty 1,1 mld zł i były niższe o 1 proc. niż w 2016 roku.

Co gorsza, w raporcie znajdziemy grafikę, która nie tylko czytelnie pokazuje duży spadek zysków, ale również pewną stagnację w rozwoju spółki trwającą od 2015 roku.

Mniejsza sprzedaż programów i drożsi pracownicy

Comarch mówi o kilku czynnikach, które wpłynęły na wyniki finansowe osiągnięte w ubiegłym roku.

– Jest to efektem m.in. zmniejszenia się przychodów ze sprzedaży oprogramowania własnego o 25,6 mln zł (tj. o 14,4 proc.), co wynika z bieżącej sytuacji projektowej oraz upowszechniania się sprzedaży informatyki w modelu usługowym – czytamy w raporcie spółki.

Firma przyznała również, że skurczyła się jej sprzedaż na rynkach zagranicznych. Mniej kupili klienci z krajów niemieckojęzycznych z sektora małych i średnich firm (o 11,5 mln zł, tj. 10,3 proc.). Comarch twierdzi, że to efekt przejściowy i wynika z innej sytuacji projektowej w roku bieżącym, a także z umocnienia się złotego w 2017 roku.

Spółka narzeka również na utrzymujący się zastój na polskim rynku zamówień publicznych. Przychody Comarchu ze sprzedaży do klientów z tego sektora były niższe w ubiegłym roku o 9,5 mln zł, tj. o 13,1 proc. niż rok wcześniej.

No i przy tym wszystkim wzrosły koszty działalności, co jest „następstwem presji płacowej występującej w sektorze IT”. Fundusz płac podstawowych Comarchu w 2017 roku powiększył się o 6,6 proc. w porównaniu do 2016 roku.

Czytaj więcej: Szef Huawei nie ma wątpliwości, gdzie będzie jego firma za 5 lat.
Czytaj więcej: Eurocash, największy hurtownik w Polsce, zaliczył najgorszy rok w historii. Oszukali go na podatku VAT.

Podziel się artykułem