Polskie domy są coraz bardziej inteligentne. I nowe rozwiązania coraz bardziej nam się podobają

Nowoczesna technologia nie musi być droga

Jako najważniejsze kryteria wyboru sprzętu kojarzonego z domem inteligentnym badani wskazali: niezawodność, parametry techniczne, cenę i łatwość korzystania w codziennym życiu. Producenci cały czas wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów i opracowują rozwiązania intuicyjne w obsłudze, wykorzystując proste ikony przyporządkowane do urządzeń. W kolejnych latach należy spodziewać się coraz bardziej zaawansowanych udogodnień. Jednym z najbardziej oczekiwanych będzie możliwość głosowego sterowania urządzeniami domowymi w standardzie. W badaniu Somfy zainteresowanie takim rozwiązaniem wyraziło 53% ankietowanych.

Z roku na rok coraz większą rolę odgrywają także parametry techniczne systemów inteligentnych. Dla przykładu, napędy do rolet czy bram nie działają już tylko cicho i niezawodnie. Oferują zdecydowanie więcej. Można je opuszczać, otwierać czy zamykać w różnym tempie, a funkcja przeciążenia ochroni roletę lub bramę przed uszkodzeniem i zniszczeniem przedmiotów, które napotka na drodze. Inteligentne systemy reagują na temperaturę, światło, dym, ruch i wilgoć – starają się zawsze być o krok przed domownikami, po to, by ułatwić nam życie.

Wraz z rozwojem technologii cena urządzeń utrzymuje się na stałym poziomie. Co ciekawe, podstawowe systemy zarządzania domem inteligentnym, jak Connexoon, można kupić za niecałe 1000 zł.

– Smartdom już dawno przestał być technologią zarezerwowaną wyłącznie dla zamożnych fanów nowinek i gadżetów. Dziś za naprawdę nieduże pieniądze można wprowadzić swój dom w nowoczesność. I można to robić sukcesywnie, bo na przykład do TaHomy Premium kolejne urządzenia możemy dodawać stopniowo. Tak więc można zacząć od zautomatyzowania bramy wjazdowej i garażowej, po jakimś czasie do systemu włączyć żaluzje i rolety, a w kolejnym etapie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją – tłumaczy Radosław Borkowski.

Kwota tysiąca złotych to właśnie ten próg cenowy, który Polacy wskazali jako najbardziej akceptowalny (35% badanych) w kwestii zakupu systemów inteligentnych do swojego domu. Podobna grupa (33%) byłaby w stanie wydać na smarttechnologie nawet 5 tys. zł. Znacznie większe rozbieżności pojawiają się w kwestii wyboru miejsca zakupu. Dziś nie stanowi ono jednak problemu, ponieważ podstawowe napędy kupimy w największych sieciach handlowych. Po bardziej specjalistyczne urządzenia Polacy najchętniej kierują się do instalatorów i salonów partnerskich.

Stajemy się coraz bardziej mobilni

Z badania Somfy wynika, że blisko 3/4 posiadaczy systemu zarządzania inteligentnym domem jest z niego zadowolonych. Zdecydowana większość jest także skłonna polecić innym osobom zakup takiego rozwiązania, a 60% Polaków zapowiada, że wyposażyłoby w smartsystemy swoje nowe mieszkanie.

Dobrą prognozą dla branży jest również badanie „Polska jest mobi”, przeprowadzone przez TNS Polska w 2015 roku. Wynika z niego, że już dwa lata temu 58% Polaków korzystało ze smartfonów, a odsetek ten rósł w ciągu poprzednich lat średnio o 3 punkty procentowe rocznie. Wśród osób w wieku 15–19 lat, 20–29 lat, 30–39 lat współczynnik ten wynosił odpowiednio 91%, 88% i 79%. Autorzy raportu dowiedli także, że za pośrednictwem urządzeń mobilnych coraz częściej dokonujemy płatności, robimy zakupy i załatwiamy sprawy urzędowe. Kwestią czasu jest, gdy na co dzień za pośrednictwem smartfona każdy z nas będzie sterował urządzeniami znajdującymi się wewnątrz domu i w jego otoczeniu.

Czytaj więcej: Polacy niechętnie wracają z Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej: Mieszkanie Plus do gruntownej przebudowy. Założenia okazały się mrzonkami.

Podziel się artykułem

One thought on “Polskie domy są coraz bardziej inteligentne. I nowe rozwiązania coraz bardziej nam się podobają

  1. Proponuję zwrócić uwagę na najnowsze panele dotykowe, z wyświetlaczami OLED i z wbudowanym sensorem gestów firmy http://www.grenton.pl Najlepszy system Smart Home z Polski.

Comments are closed.