Polskie domy są coraz bardziej inteligentne. I nowe rozwiązania coraz bardziej nam się podobają

Od technologii rodem z science fiction po standard rozwiązań – dziś 70% Polaków uważa, że już za 5 lat nasze domy i mieszkania będą inteligentne. Jedynie 7% osób sceptycznie ocenia prawdopodobieństwo, że smartdom stanie się w bliskiej przyszłości powszechny.

Polacy chcą mieszkać „inteligentnie”. Sterowanie urządzeniami domowymi za pomocą pilota, tabletu czy smartfona z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Wielu z nich nie wyobraża sobie powrotu do wykonywania codziennych, rutynowych czynności i najchętniej zautomatyzowałoby wszystkie elementy wyposażenia domu. Takie dane płyną z najnowszego raportu firmy Somfy, która po raz drugi zbadała polski rynek domów inteligentnych.

Inteligentny pomocnik w oszczędzaniu

Pojęcie domu inteligentnego nie jest nam obce. Z badania Somfy wynika, że zetknęło się z nim już 84% Polaków. O smartsystemach najczęściej dowiadujemy się z artykułów internetowych (50%).

Smartdom kojarzymy głównie ze zdalnym sterowaniem (43%). Nieprzypadkowo. Dzisiejsza technologia pozwala zarządzać domem inteligentnym z dowolnego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy urządzenie mobilne i połączenie z internetem. Dla wielu z nas smartdom jest także synonimem nowoczesności (39%) oraz… energooszczędności (31%).

O tym, że inteligentny dom potrafi być przyjazny nie tylko dla nas samych, ale także dla naszego portfela, najlepiej przekonujemy się wtedy, gdy za oknem robi się gorąco. Dzięki zastosowaniu czujników temperatury i nasłonecznienia rolety opuszczą się automatycznie i pomogą ochłodzić nasze mieszkanie. Bardziej efektywne wykorzystanie systemów ogrzewania i klimatyzacji błyskawicznie przełoży się na niższe rachunki, a my w skali miesiąca zmniejszymy nasze wydatki na energię nawet o 20%. W chłodne dni dom inteligentny zadziała analogicznie. Dzięki odpowiedniej konfiguracji rolety automatycznie zwiną się po zmierzchu lub o wybranej godzinie, zatem naturalne ciepło nie ucieknie z naszego mieszkania, a my będziemy mogli częściowo ograniczyć zużycie energii.

Cenimy łatwość w obsłudze i wszechstronność

Jaki jeszcze jest inteligentny dom? Funkcjonalny (25% wskazań), wygodny (20%), komfortowy (20%), praktyczny (15%)… Każdemu kojarzy się z czymś innym, jednak skojarzenia są niemal wyłącznie pozytywne. Niemal, ponieważ 5% badanych wskazało, że inteligentny dom może być także skomplikowany? Czy tak jest w praktyce?

– Zdecydowanie nie. Wiele urządzeń można dziś instalować samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca. Instalacja i konfiguracja trwa zaledwie kilka minut, a sterowanie odbywa się z poziomu urządzeń mobilnych, z którymi dziś bez problemu radzą sobie nawet kilkuletnie dzieci. Co więcej, systemy inteligentne nie wymagają przewodów i zajmują niewiele miejsca – przekonuje Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy w Polsce.

Jeszcze kilkanaście lat temu na naszych sąsiadach wrażenie mogła zrobić brama otwierana za pomocą pilota. Dziś mamy alternatywę w postaci odpowiedniej aplikacji na smartfonie, która umożliwia nam zdalne sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi. Czym w pierwszej kolejności chcieliby inteligentnie zarządzać Polacy?

Z badania Somfy wynika, że najważniejsza jest dla nas odpowiednia temperatura, dlatego najchętniej sterowalibyśmy klimatyzacją i ogrzewaniem (89%). Niewiele mniejszy odsetek wskazał na bramę wjazdową (86%), kamery (84%), alarm (84%) i oświetlenie (83%). W przypadku bramy wjazdowej inżynierowie Somfy poszli jeszcze o krok do przodu. Dzięki funkcji geolokalizacji, skonfigurowanej z aplikacją Connexoon Access, brama naszego garażu zawsze otworzy się kilka sekund przed naszym dojazdem do domu i zamknie się automatycznie, gdy już wjedziemy do środka. Chwilę później na naszego smartfona otrzymamy potwierdzenie wykonania zadania. Nie musimy wychodzić z samochodu ani nawet dotykać smartfona.

Popularność rozwiązań inteligentnych nie ogranicza się jednak do urządzeń wymienionych powyżej. Większość badanych chciałaby mobilnie sterować także: żaluzjami, roletami, systemami nawadniania, markizami, oknami czy domofonem. Obecnie zdecydowanie trudniej wskazać urządzenie, którego nie jesteśmy w stanie wyposażyć w smartsystemy.


Smartdom dba o nasze bezpieczeństwo

Choć inteligentny dom kojarzy się przede wszystkim z komfortem i praktycznymi rozwiązaniami, Polacy coraz częściej łączą go także z bezpieczeństwem. Aż 88% badanych jest przekonanych, że smartdom zwiększa bezpieczeństwo domu i domowników. Zauważają to producenci, którzy coraz częściej w swojej ofercie umieszczają całe pakiety systemów bezpieczeństwa, w realny sposób pomagających chronić dom przed nieproszonymi gośćmi i niespodziewanymi sytuacjami.

Na początek warto wymienić czujniki dymu i zalania, które w odpowiednim momencie ostrzegą nas o zagrożeniu, np. wysyłając na naszego smartfona powiadomienie. Systemy bezpieczeństwa są ukryte praktycznie w każdym inteligentnym urządzeniu. Przykład to napęd do bramy, który zapobiega próbom siłowego otwarcia, podobnie działają rolety zewnętrzne. Wyjeżdżając na wymarzone wakacje, możemy przygotować nasz dom jeszcze lepiej. Dzięki specjalnie ułożonemu scenariuszowi TaHoma Premium zadba o to, by nasza nieruchomość nigdy nie sprawiała wrażenia opuszczonej. Kilka prostych ruchów na tablecie lub w smartfonie przed podróżą wystarczy, by każdego dnia rolety i żaluzje odsłaniały się i zasłaniały, a dom z zewnątrz sprawiał wrażenie tętniącego życiem.

Podziel się artykułem

One thought on “Polskie domy są coraz bardziej inteligentne. I nowe rozwiązania coraz bardziej nam się podobają

  1. Proponuję zwrócić uwagę na najnowsze panele dotykowe, z wyświetlaczami OLED i z wbudowanym sensorem gestów firmy http://www.grenton.pl Najlepszy system Smart Home z Polski.

Comments are closed.