Deutsche Bank podtopił BZ WBK na giełdzie. Sprzedał ponad milion jego akcji

BZ WBK

Akcje BZ WBK straciły w piątek na giełdzie 4,24 proc. W ten sposób inwestorzy zareagowali na sprzedaż przez Deutsche Bank dużego pakietu akcji BZ WBK.

Deutsche Bank (DB) sprzedał w piątek łącznie ok. 1,2 mln akcji Banku Zachodniego WBK w ramach tzw. przyspieszonej księgi popytu po cenie 380 zł za akcję – podał DB w komunikacie. Zainkasował więc na tym 456 mln zł.

1,2 mln akcji to dość sporo – to ok. 1,2 proc. dotychczasowego kapitału BZ WBK. Sprzedaż takiej liczby akcji, a zwłaszcza wcześniejsza informacja DB o zamiarze ich sprzedania, mogła wywołać reakcję giełdową i taka też pojawiła się w piątek.

DB nie pozbył się wszystkich akcji BZ WBK, które posiadał. Ma ich jeszcze ponad 1,5 mln – a przynajmniej tyle mieć powinien po tym, jak w grudniu ubiegłego roku podpisał z BZ WBK ważną umowę.

Wtedy Deutsche Bank AG zgodził się na sprzedaż bankowi BZ WBK wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. w skład, której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP), a także 100 proc. akcji w DB Securities. Wstępną cenę za wydzielony biznes ustalono na 1,29 mld zł i zgodzono się, że BZ WBK zapłaci za niego w 80 proc. własnymi akcjami.

Niemcy nie chcieli ich jednak – jak widać – długo trzymać i znacznej ich części już się pozbyli. Przy okazji, obniżając kurs giełdowy BZ WBK.

Czytaj więcej: DB na stratach, ale chce wypłacić wielkie premie. Berlin ostrzega.
Czytaj więcej: To się nazywa sukces. Słabe recenzje, zwolnienia, a i tak udało się sprzedać milion kopii nowej gry.

Podziel się artykułem