W styczniu zarejestrowano tylko 23 ciągniki Ursusa. Polska firma traci rynek?

We wtorek akcje Ursusa, znanego producenta ciągników rolniczych, spadły na giełdzie aż o 4,77 proc. Prawdopodobnie inwestorzy wystraszyli się najnowszymi danymi o rejestracjach nowych ciągników.

W styczniu Ursus zarejestrował 23 nowe ciągniki rolnicze, czyli aż o 45,2 proc. mniej niż z początkiem ubiegłego roku – podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Co gorsza, udział Ursusa w ogólnej liczbie rejestracji nowych ciągników w Polsce wyniósł w styczniu 6,67 proc. wobec 8,19 proc. w styczniu 2017 roku. Z tych danych wynika, że polski producent ciągników, maszyn rolniczych i elektrycznych autobusów traci znaczną część rynku.

Reakcja inwestorów na newsa o rejestracjach traktorów była natychmiastowa. Kurs Ursusa mocno stracił na giełdzie w Warszawie.

Styczeń najgorszy od 13 lat – dla wszystkich

Być może jednak reakcja inwestorów była przesadna. Na polskim rynku ciągników rolniczych dzieją się teraz dziwne rzeczy.

Jak podał kilka dni temu specjalistyczny portal AgriTrac w styczniu w Polsce zarejestrowano tylko 340 nowych ciągników. To najgorszy wynik od stycznia 2005 roku.

Najczęściej rejestrowane były maszyny New Holland. Sprzedaż na poziomie 73 ciągników dała włoskiej firmie 21 proc. udziału w rynku. Na drugiej pozycji znalazła się japońska Kubota – 61 sprzedanych sztuk, co dało 18 proc. rynku. Trzeci był czeski Zetor z liczbą 43 rejestracji (13 proc. udziału w rynku).

Ursus nie znalazł się co prawda w tym zestawieniu na podium, ale klienci polskiej firmy zarejestrowali w styczniu, jak podał AgriTrac, 15 ciągników Ursus C-380 – był to więc najczęściej rejestrowany ciągnik w Polsce z początkiem roku.

Grudzień był natomiast… najlepszy w całym roku

Przed fatalnym dla producentów ciągników styczniem był wyśmienity grudzień. Zarejestrowano wtedy 2447 ciągników i był to wynik wyjątkowy. W ubiegłym roku tylko w grudniu sprzedaż nowych ciągników rolniczych przekroczyła ponad 2 tysiące sztuk.

To nie wszystko. W grudniu Ursus radził sobie bardzo dobrze. Najwięcej zrejestrowano ciągników Zetora – 334 sztuk – ale drugi był Ursus – 325 maszyn z jego logo zostało zarejestrowanych.
Na trzecim miejscu był Farmtrac, producent z Mrągowa należący do indyjskiej spółki Escorts, z 264 nowo zarejestrowanymi ciągnikami.

Pomysł niemal jak z filmu science-fiction. Ursus chce wyprodukować elektryczny ciągnik. I poważnie się do tego zabiera

Cuda na rynku przez nowe homologacje

Gwałtowne zmiany w liczbie rejestracji ciągników dość łatwo można wytłumaczyć. W 2018 roku weszły w życie nowe homologacje dotyczące ciągników – w większości dotyczą zmian zwiększających bezpieczeństwo kierującego maszyną. Zmiany te podnoszą ceny ciągników.

Sprzedawcy traktorów rejestrowali więc w grudniu je na siebie, po to, by w nowym roku odsprzedać ciągniki rolnikom. Maszyny te nie musiały spełnić nowych wymagań, więc są tańsze.

Z zarejestrowanych 2447 ciągników rolniczych pod koniec roku tylko 1104 sztuki dotyczyły rejestracji na osoby indywidualne. Aż 1343 ciągniku zarejestrowano na firmy.

Być może więc bardzo słaby wynik w styczniu Ursusa jest wyłącznie incydentalny. Chwilowe zamieszanie na rynku mu nie służy.

Foto: Ursus.

Czytaj więcej: Najwięcej zarabiamy na handlu z Niemcami. Zupełnie inaczej jest w handlu z Rosją i Chinami.
Czytaj więcej: Na wakacje do Odessy? Ukraiński przewoźnik Yanair uruchamia nowe połączenie z Polski.

Podziel się artykułem

One thought on “W styczniu zarejestrowano tylko 23 ciągniki Ursusa. Polska firma traci rynek?

  1. Teraz dystrybucją zajmuje się Ursus Dystrybucja, której prezesem jest sprzedawca gazu LPG (sic!) a dwaj dErektorzy zarządzający sprzedażą to w kolejności żołnierz i agent ubezpieczeniowy! Zerowe kompetencje w spółce sprzedającej ciągniki musi przełożyć się na wyniki. taki lajf! Czy i tym razem droga redakcji wykasujecie ten wpis???

Comments are closed.