PKN Orlen – po zmianach personalnych – kolejny dzień mocno traci na giełdzie

W czwartek po południu akcje PKN Orlen traciły na giełdzie w Warszawie ponad 5 proc. A od początku lutego potaniały o około 10 proc. To łączyć można ze zmianami personalnymi w firmie i wypowiedziami dotyczącymi jej możliwego zaangażowania w energetykę jądrową.

Inwestorzy dalej nie mogą się otrząsnąć po ostatnich zmianach w naszej największej firmie pod względem przychodów. W poniedziałek wieczorem niespodziewane dowiedzieli się, że rada nadzorcza koncernu, zdominowana przez przedstawicieli ministra energii, odwołała prezesa Wojciecha Jasińskiego oraz dwóch wiceprezesów – Mirosława Kochalskiego i Marię Sosnowską. Nieco ponad pół roku temu zostali oni powołani na trzyletnią kadencję w zarządzie spółki.

Nowym prezesem został 42-letni Daniel Obajtek, którego kariera niezwykle dynamicznie rozwija się w państwowych instytucjach i spółkach od 2015 roku. Wtedy ze stanowiska wójta gminy Pcim przeszedł do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W lutym 2017 roku przestał zajmować się rolnictwem, a zaczął energetyką – został prezesem spółki Energa. No i teraz z energetyki – ten „to ceniony menadżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy”, jak napisano w komunikacie Orlenu, będzie kierował największą polską spółką petrochemiczną – został prezesem Orlenu.

Obajtek z dużą energią zabrał się do pracy – Puls Biznesu podał w środę, że Obajtek zwolnił już kilku dyrektorów kojarzonych z poprzednim prezesem Orlenu, m.in. w pionie HR, marketingu, komunikacji oraz w biurze zarządu. Od czwartku Orlen ma też nową dyrektor biura komunikacji korporacyjnej oraz rzeczniczkę prasową. Została nim Ewa Bugała – 29-letnia reporterka TVP.

Inwestorzy reagują negatywnie nie tylko na zmiany kadrowe w Orlenie. W piątek akcje spółki petrochemicznej zanotowały pierwszy znaczący spadek w tym miesiącu, po tym, jak odwołany chwilę później wiceprezes Orlenu Mirosława Kochalskiego w wywiadzie dla Reutersa powiedział, że spółka analizuje możliwość zainwestowania w budowę polskiej elektrowni atomowej.

Inwestorzy być może liczą się też z tym, że ten scenariusz, po zmianach personalnych, może się przybliżyć.

Foto: PKN Orlen.

Czytaj więcej: Nowy rząd w Niemczech będzie bardziej socjalistyczny. Merkel mocno ustąpiła Schulzowi.
Czytaj więcej: Koniec z dyskryminacją w sieci. Będzie zakaz geoblokowania.

Podziel się artykułem