Wiemy, ile mieszkań zacznie być budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Ta liczba nie wbija w fotel

Budowa mieszkań

W ciągu 20 miesięcy rozpocznie się budowa 10 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus. Dla porównania, w ubiegłym roku w Polsce rozpoczęto budowę 205 tys. mieszkań.

Liczba 10 tys. mieszkań, których budowa ma się rozpocząć w ciągu 20 miesięcy padła we wtorek na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa. W jej skład, obok premiera, wchodzi kilku ministrów i powołano ją 30 stycznia w celu zwiększenia dostępności mieszkań na rynku. Szybko tego celu nie uda się osiągnąć.

Rozpoczęcie budowy 10 tys. mieszkań w nowym rządowym programie wygląda bowiem dość blado, jeżeli liczbę tę zestawimy z faktem, że w ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku 175 tys. mieszkań i rozpoczęto budowę 205 tys.

Nowy program wygląda też na razie dość skromnie w zestawieniu z wygaszonym już programem Mieszkanie dla Młodych (MdM). W jego ramach, przez cztery lata, dofinansowano zakup ponad 110 tys. mieszkań.

Gdzie w Europie najbardziej drożeją mieszkania? Jest też kraj, gdzie ostatnio potaniały

Nowy program dla biedniejszych Polaków

Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa wyraźnie powiedział do kogo adresowany jest nowy program. – Program Mieszkanie plus jest dla wszystkich, którzy pragną posiadać własne mieszkanie, którzy ze względu na swoją trudną sytuację materialną nie mogli zakupić go na rynku – mówił, cytowany we wtorkowym komunikacie CIR.

Wskazał też na różnice pomiędzy nowym programem rządowym, a realizowanymi w przeszłości. Jego zdaniem „dotychczasowe rządowe programy mieszkaniowe, takie jak Rodzina na Swoim, czy Mieszkanie dla Młodych trafiały do ludzi lepiej sytuowanych”.

I podkreślił, że nowy program to nie prosty zakup mieszkania. – Program Mieszkanie plus przeznaczony jest dla wszystkich Polaków, którzy będą mogli wynająć mieszkanie z dojściem do własności lub tylko je wynająć – przypomniał.

Czytaj więcej: Koniec z dyskryminacją w sieci. Będzie zakaz geoblokowania.
Czytaj więcej: Cena bitcoina spadnie do zera. Pęknie największa bańka w historii – twierdzi Dr Doom.

Podziel się artykułem