Zagraniczni inwestorzy uwielbiają Polskę. Na razie silny spór polityczny im nie przeszkadza

Z komunikatu opublikowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wynika, że w ubiegłym roku zapowiedziano realizację 335 bezpośrednich inwestycji zagranicznych dzięki czemu powstanie blisko 87 tys. miejsc pracy. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej – jak wynika z analiz serwisu fDI Markets.

Dane Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) pokazują również, że w ubiegłym roku inwestorzy zagraniczni zainwestowali w naszym kraju 12,89 mld euro. To z kolei drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej.

– Aktywność inwestorów zagranicznych w Polsce w 2017 roku była imponująca. W ciągu roku liczba projektów ogłoszonych przez inwestorów wzrosła z 272 do 335. Na szczególną uwagę zasługuje podwojenie w stosunku rocznym zarówno łącznej wartość projektów typu BIZ (wzrost o 52 proc. r/r), jak i liczby miejsc pracy (wzrost o 48 proc. r/r), których utworzenie zadeklarowali inwestorzy zagraniczni – napisano w komunikacie PAIH.

Najwięcej projektów dotyczy sektora budowlanego (95), ICT – technologii informacyjnych i komunikacyjnych (73) oraz motoryzacji (49). W tej ostatniej branży inwestycje mają przynieść najwięcej kapitału do Polski (łącznie 2,1 mld euro).

– Takich wyników Polska nie miała od co najmniej dekady, czyli od globalnego kryzysu ekonomicznego – komentuje prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula. – Dziś mamy lepsze rezultaty w przyciąganiu inwestycji niż w 2007 roku, gdy liczba projektów ogłaszanych w Polsce przekroczyła magiczną „trzysetkę”. 335 inwestycji i ponad 12,8 mld euro kapitału wykreować może 86 tys. nowych miejsc pracy, to pod każdym względem najlepsze noty dziesięciolecia i drugi rezultat od blisko dwudziestu lat – dodaje Pisula.

PAIH przypomniał też, że rekordowy był rok 2008, gdy – wedle danych fDI Markets – inwestorzy ogłosili realizację 387 projektów, o łącznej wartości 23 mld euro i zadeklarowali stworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

Polska będzie jak Niemcy? Potężny wzrost zamówień eksportowych

Polskie firmy aktywne za granicą

Rekordowe wyniki w tworzeniu miejsc pracy dotyczą również aktywności polskich inwestorów działających na rynkach zagranicznych.- fDI Markets pokazuje, że w 2017 roku polskie firmy zadeklarowały stworzenie łącznie 6,5 tys. miejsc pracy w ramach projektów poza krajem. Takiej liczby również nie widzieliśmy od dekad – mówi szef rządowej agencji.

Wartość tych polskich inwestycji zagranicznych wyniosła 1,14 mld euro. PAIH chce, by było ich jeszcze więcej i dlatego intensywnie rozwija sieć Zagranicznych Biur Handlowych. Pod koniec 2018 roku agencja chce mieć ich już nawet 70.

Czytaj więcej: Dino straci przez zakaz handlu. Zyska portugalski konkurent.
Czytaj więcej: Sprzedaż Nintendo najwyższa od 8 lat. Konsola Switch jest prawdziwym hitem.

Podziel się artykułem