KNF uderza w austriacki bank. Brak ważnej zgody dla Raiffeisena

We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na utworzenie przez Raiffeisen Bank International nowego banku w Polsce. RBI Bank Polska nie powstanie. Chyba, że Austriacy spełnią wcześniejsze żądania KNF.

– Komisja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na utworzenie przez Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu (RBI) banku w formie spółki akcyjnej pod firmą: „RBI Bank Polska Spółka Akcyjna” – czytamy w komunikacie KNF.

Nasz nadzór nie zgadza się na wydanie zezwolenia, ponieważ „nie zostały spełnione wymagania obowiązujące przy tworzeniu banków”. Chodzi o to, że Raiffeisen Bank International nie wprowadził dotąd na polską giełdę akcji Raiffeisen Bank Polska, których jest właścicielem i do czego wcześniej się zobowiązał.

Komisja o konieczności takiego działania mocno przypomniała Austriakom w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy w stosownym komunikacie napisała, że „wprowadzenia kolejnego z 10 największych banków krajowych na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie jest istotną wartością z perspektywy prawidłowego i bezpiecznego rozwoju rynku bankowego”. Dlatego KNF, chociaż bank z Wiednia nie wprowadził swojej spółki córki na GPW, powstrzyma się z brutalnymi sankcjami w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji Raiffeisen Bank Polska przez austriackich bankowców.

Nadciąga kolejna fuzja na rynku bankowym. Jest chętny na Raiffeisen Bank Polska

W komunikacie w sierpnia KNF zaznaczył też, że oczekuje, że akcje tej instytucji finansowej pojawią się na GPW nie później niż do dnia 15 maja 2018 r. W październiku ubiegłego roku KNF poinformowała dodatkowo, że „nie rozważa obecnie możliwości zmiany powyższego stanowiska, w tym dalszego powstrzymania się od zastosowania sankcji po terminie 15 maja 2018 roku”.

Nasz nadzór zatem już nie żartuje. Zablokowanie uruchomienia kolejnego banku przez Raiffeisen Bank International jest tego kolejny dowodem.

Czytaj więcej: Chińczycy walczą z piractwem jak lwy. Pochwalili się właśnie rocznym raportem.
Czytaj więcej: Luksus ma się świetnie. Rośnie sprzedaż mercedesów. Jeden kraj jest bezkonkurencyjny.

Podziel się artykułem