Boisz się luki w procesorach? Przesada, dobrze to widać na tym wykresie

W środę poinformowano o wykryciu dwóch groźnych luk bezpieczeństwa w kościach produkowanych przez Intela i jego największych konkurentów – głównie AMD. Problem przedstawiono jako wyjątkowo groźny – wydaje się, że była to znaczna przesada.

Dwie znalezione luki – Meltdown oraz Spectre – pozwalają hakerom włamać się do, wydawało się wystarczająco chronionych, rejonów pamięci jądra systemu operacyjnego (tzw. kernela). Jeżeli tam się dostaną, będą mogli ukraść nam np. wpisane przez nas do przeglądarki numery kart kredytowych, zdjęcia lub inne ważne dane z różnych programów. Problem dotyczy milionów urządzeń – komputerów, tabletów i smartfonów, w których znajdują się procesory i układy pamięci produkowane głównie przez Intela, ale i jego konkurentów – głównie AMD.

– Kiedy zobaczyłem adres WWW mojego serwisu internetowego wykradziony za pomocą specjalnego narzędzia z przeglądarki Firefox, byłem naprawdę zszokowany – mówił dla Reutersa, Daniel Gruss, 31-letni informatyk z Politechniki w Grazu, który razem ze swoimi kolegami wykrył groźne luki.

Ponoć, po tym jak wykradł wspomniane dane w celach testowych ze swojego komputera, nie mógł zasnąć przez całą noc – działo się to z początkiem grudnia. I uważa, że znalezione luki są „jednymi z najgroźniejszych, jakie dotąd znaleziono” spośród tych, które dotycząc procesorów.

Sony znowu na fali. W tym roku zysk będzie rekordowy. Ale nie przez telewizory i konsole

W praktyce jednak żaden haker jeszcze z wykorzystaniem tej luki się nie włamał – a przynajmniej nie mamy takich potwierdzeń. AMD twierdzi, że w wypadku jego procesorów to trudniejsze, jeżeli nie niemożliwe, a poza tym testy badaczy-informatyków były przeprowadzane w specyficznych warunkach.

Ponadto wszyscy – producenci kości, jak i oprogramowania – pracują nad poprawkami. Microsoft do Windows już je opublikował, na dniach mają być poprawki do urządzeń Apple’a i napisane przez Intela. Mają one też nie spowalniać maszyn, jak wcześniej się tego opowiadano.

Tak więc problem wydaje się opanowany. A to, że został nadmiernie rozdmuchany przez media, spragnione sensacji w nowym roku, potwierdza zachowanie inwestorów giełdowych. Akcje Intela straciły na nowojorskiej giełdzie w czwartek tylko nieco ponad 1,8 proc. A w piątek znowu zaczęły drożeć. Naprawdę nowe luki nie są wielkim problemem naszego świata.

Czytaj więcej: Kosmosu z pewnością nie podbijemy. Budżet naszej kosmicznej agencji jest malutki.
Czytaj więcej: Kilka liczb, które mówią dlaczego w Iranie doszło do zamieszek. To przypomina Polskę w przeszłości.

Podziel się artykułem