Polska będzie jak Niemcy? Potężny wzrost zamówień eksportowych

eksport Polski

Z danych opublikowanych w piątek przez GUS wynika, że w najbliższej przyszłości nasza gospodarka w większym stopniu niż do tej pory będzie opierała się na eksporcie.

Jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce produkcja przemysłowa w Polsce wzrośnie. GUS podał w piątek, że nowe zamówienia w przemyśle na eksport w listopadzie wzrosły aż o 22,0 proc. w porównaniu do ich wielkości sprzed roku.

Zagraniczny popyt na produkty wytwarzane w Polsce rósł więc w listopadzie szybciej od obrotów w handlu detalicznym nad Wisłą. Te – wg najnowszych danych GUS – powiększyły się w przedostatnim miesiącu roku o 8,1 proc. w stosunku do danych sprzed roku.

To sugeruje, że wkrótce nasza gospodarka będzie w większym stopniu niż teraz napędzana eksportem. Za tym być może też pójdzie w końcu wzrost inwestycji – w końcu rozwijanie w przemyśle mocy produkcyjnych z myślą o zwiększeniu zamówień zagranicznych wydaje się postępowaniem logicznym i głęboko rozsądnym.

Innowacje Morawieckiego? Piękne marzenia. Nasze wydatki na badania są żenująco niskie

Jakieś zagrożenia dla scenariusza, w którym stajemy się coraz większym eksporterem? Nawet kilka. Ale wiedząc o nich, przynajmniej część z nich, można ograniczać.

Zaszkodzić nam może osłabienie ożywienia gospodarczego na Zachodzie – z tym niewiele zrobimy, ale na razie to problem wyłącznie teoretyczny.

Zaszkodzić nam może również mocny wzrost wartości złotego – to jednak nierealne w warunkach aktualnej łagodnej polityki NBP, do tego blisko współpracującego z rządem, dla którego lekka inflacja jest rozwiązaniem idealnym z powodu mniejszych trudności z pokrywaniem ogromnych potrzeb budżetowych.

Problem ze wzrostem eksportu może pojawić się również, jeżeli nasze produkty podrożeją. A to możliwe, jeżeli firmy nie zwiększą wydajności. Z tym nie jest najlepiej. Wydajność pracy w przemyśle – wg GUS – w okresie styczeń-listopad wzrosła o 3,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Nie jest źle, gdyby nie fakt, że w tym samym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto powiększyły się o 5,4 proc.

Czytaj więcej: Kosmosu z pewnością nie podbijemy. Budżet naszej kosmicznej agencji jest malutki.

Podziel się artykułem

One thought on “Polska będzie jak Niemcy? Potężny wzrost zamówień eksportowych

  1. Tylko zapomnieli tutaj napisać ze polski pracownik przemysłowy dostaje do kieszeni średnio 20% wytworzonego produktu. W tym czasie niemiecki 80%. Nie buduje się dobrobytu społecznego na szczęście nielicznych oligarchów – właścicieli biznesów. Chcecie podwyższyć wydajność? Zaczynajcie godnie ludziom płacić! A co do złotego to w obecnych warunkach on jest jednoczenie za drogi i za tani. Trzeba w końcu zdecydować – albo doprowadzić do parytetu 1 EUR = 1 PLN albo pozwolić 1 EUR = 8 PLN.

Comments are closed.