Zaskakujący spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. Co się dzieje?

Niemcy Berlin

W październiku produkcja przemysłowa w Niemczech spadła aż o 1,4 proc. w stosunku do września. Spokojnie, tym razem to nie dramat. Niemcy tylko świętowali nieco dłużej.

Zaskoczenie jest spore. Spadek o 1,4 proc. nie jest taki mały, a w zastawieniu z oczekiwaniami analityków – spodziewano się wzrostu produkcji przemysłowej o 1 proc. – wydaje się jeszcze większy. Co gorsza pojawił się on po tym, jak i we wrześniu spadła produkcja – wtedy o 0,9 proc. w stosunku do sierpnia.

Wyjaśnienie jednak tego spadku jest bardzo proste. Zdaniem niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energii wynika on głównie z faktu, że w październiku były dłuższe przerwy w pracy spowodowane świętami.

Z początkiem października we wtorek wypadł Dzień Jedności Niemiec, a pod koniec miesiąca, również we wtorek – -obchodzone tym razem w całych Niemczech Święto Reformacji. Znaczna część pracowników brała sobie dodatkowy dzień wolny w poniedziałek i to był właśnie główny powód mniejszej spadku produkcji przemysłowej u naszego zachodniego sąsiada.

Europejczycy znowu pokochali euro. Najwyższy poziom akceptacji od 15 lat

I tak to najlepszy rok od dawna

Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech pojawił się po tym, jak w sierpniu zanotowano jej wzrost aż o 2,6 proc., co było najlepszym wynikiem od ponad sześciu lat.

– Zbierając dane z pierwszych 10 miesięcy tego roku, widzimy że produkcja przemysłowa zanotowała najwyższy wzrost od 2011 roku – napisał w notce dla inwestorów Carsten Brzeski, szef ekonomistów z ING Diba.

Jego zdaniem ostatni spadek produkcji przemysłowej jest paradoksalnie oznaką doskonałej koniunktury w niemieckiej gospodarce. Ludzie i firmy muszą mieć przerwy w pracy – nie mogą cały czas bić rekordów.

A to, że w najbliższej przyszłości u naszego zachodniego sąsiada będzie bardzo dobrze, potwierdzają opublikowane w środę dane o zamówieniach w przemyśle. Te w październiku w Niemczech powiększyły się o 1 proc. w stosunku do września, a w stosunku do danych sprzed roku aż o 9,5 proc. Dużo powyżej oczekiwań analityków.

Czytaj więcej: Duże prezenty dla polskich pracowników VW.
Czytaj więcej: Gospodarka Francji wstała z kolan. Ważny wskaźnik najwyżej od ponad 6 lat.

Podziel się artykułem