Na zakupy coraz częściej z komórką. W Czarny Piątek padł rekord

Aż 40 proc. zakupów internetowych w Czarny Piątek było zrealizowanych w USA przy pomocy smartfonów. To rekordowy poziom i do tego aż o 11 punktów procentowych wyższy od ubiegłorocznego wyniku.

Wielu Amerykanów w tym roku zrezygnowało z wyprawy do centrów handlowych w Czarny Piątek. Co wcale oczywiście nie znaczy, że nic nie kupili w dniu, który jest największym amerykańskim świętem konsumpcji. Dokonali zakupów po prostu przez internet.

W sklepach internetowych za oceanem wydano w miniony czwartek i piątek aż 7,9 mld dol. – wg danych zebranych przez Adobe Analytics ze 100 największych sklepów online. To najwięcej w historii internetowych zakupów dokonanych w okolicach Święta Dziękczynienia. Ten wynik jest ponadto aż o 17,9 proc. lepszy od ubiegłorocznego.

Wg analityków rynku detalicznego największe upusty w USA dotyczyły w Czarny Piątek telewizorów, laptopów, zabawek i konsol do gier. Ale nie to jest najciekawsze. Aż 40 proc. zakupów internetowych – jak twierdzi firma badawcza Criteo Criteo – było zrealizowanych za pomocą smartfonów. To bardzo duży wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy w ten sposób zawarto 29 proc. transakcji.

Zalando bije rekordy sprzedaży. Ale do sensownych zysków nadal daleko

Zakupy w miniony czwartek i potem weekend z Czarnym Piątkiem na czele, nie kończą amerykańskiego przedświątecznego szaleństwa. Jest jeszcze Cyber Monday – pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, gdzie sklepy internetowe organizują wielkie promocje. I zdaniem analityków z Adobe Analytics będzie on również rekordowy – sprzedaż ma sięgnąć 6,6 mld dol. Będzie więc większa o 16,5 proc. niż rok temu.

I zapewne znowu niemal połowa zakupów – a może i więcej ze względu na typ klientów odwiedzających sklepy internetowe – zostanie zrealizowana przez smartfony. Jeżeli ta moda się utrzyma, to wkrótce w pejzażach, nie tylko amerykańskich miast, będzie mniej wielkich i przepełnionych centrów handlowych – kupowanie w nich przestanie być sportem dla wszystkich.

Czytaj więcej: Rząd chce uderzyć w producentów biopaliw.
Czytaj więcej: Obligacje z wykupem za 1000 lat. Absurd? Nie. Poszły w kilka godzin jak świeże bułeczki.

Podziel się artykułem