Nadciąga kolejna fuzja na rynku bankowym. Jest chętny na Raiffeisen Bank Polska

BNP Paribas chcę przejąć Raiffeisen Bank Polska. Ponoć toczą się już w tej sprawie rozmowy pomiędzy Francuzami i Austriakami. Tak twierdzi Reuters, powołując się na dwa nieoficjalne źródła.

Informacja podana przez agencję Reuters nie jest wielkim zaskoczeniem. Z kilku powodów. O tym, że Austriacy rozważają sprzedaż swojego polskiego biznesu wiadomo od dawna. Po pierwsze dlatego, że grupie Raiffeisen Polbank nie jest wiedzie się najlepiej na polskim rynku.

W ubiegłym roku jej zysk netto wyniósł ledwo15 mln zł, podczas gdy rok wcześniej sięgał 186 mln zł, a dwa lata wcześniej – 336 mln zł. Austriakom przeszkadza między innymi podatek bankowy i duży portfel kredytów frankowych.

Nie kocha ich też specjalnie KNF. Polski nadzór chce, by bank wszedł na giełdę w Warszawie. Austriacy długo z tym zwlekali, aż w końcu latem podjęli próbę sprzedaży 15 proc. banku inwestorom instytucjonalnym. Nie udało się – ceny zaproponowane przez kupujących, nie spełniły oczekiwań szefów Raiffeisen Bank International, właściciela Raiffeisen Polbanku.

Pracujesz w banku? Możliwe, że już krótko. W ciągu 5 lat banki zredukują jedną trzecią etatów

KNF ta porażka nie zniechęciła. Mniej więcej miesiąc temu przypomniała zarządowi banku o konieczności wejścia na polską giełdę i zagroziła, że będą sankcje, jeżeli do 15 maja przyszłego roku nie będzie oferty publicznej sprzedaży akcji. Austriacy przyjęli to do wiadomości i kilka dni temu Raiffeisen Bank International ponformował, że faktycznie do tego terminu chce wejść na giełdę w Warszawie.

Teraz już wiemy, że niekoniecznie to się musi zdarzyć. BNP Paribas rozważa zakup Raiffeisen Polbanku. I też czyni to nie od wczoraj. O tym, że są takie plany, mówiono już rok temu.

Francuzi chcą rozwijać się na naszym rynku – w strategii BNP Paribas ma zapisaną ekspansję na takich rynkach jak Polska. Przejęcie Raiffeisen Bank Polska pozwoliłoby znacząco podnieść skalę biznesu nad Wisłą.

Teraz BGZ BNP Paribas jest siódmym bankiem w Polsce pod względem wielkości aktywów, Raiffeisen Bank Polska natomiast dziesiątym – ma aktywa o wartości 6,4 mld zł.

Czytaj więcej: Kupujemy pokój w hotelu. Czy to w ogóle ma sens?
Czytaj więcej: Plany ministra Radziwiłła mogą się nie spełnić. Ważna unijna agencja trafi do Aten zamiast do Warszawy?

Podziel się artykułem