Jest pięknie. Wskaźnik koniunktury w strefie euro najwyżej od 16 lat

Kondycja gospodarki strefy euro jest najlepsza od lat. Potwierdza to najnowszy odczyt wskaźnika koniunktury ESI (Economic Sentiment Indicator). Jest na najwyższym poziomie od 16 lat.

W październiku ESI, ważny wskaźnik nastrojów informujący o tym, jak zmienia się koniunktura w europejskiej gospodarce, wzrósł w październiku dla strefy euro do 114 pkt. Ostatnio na tak wysokim poziomie był w październiku 2000 roku.

Dla całej UE wartość ESI wyniosła 114,2 pkt. – wzrost o 1,1 punktu w porównaniu do września. To z kolei najwyższa wartość od czerwca 2007 r.

Wskaźnik ESI wylicza się w oparciu o ankiety zbierane w przemyśle (40 proc.), sektorze usług (30 proc.), wśród konsumentów (20 proc.) oraz w budownictwie i w handlu detalicznym (po 5 proc.). I co ważne, poprawa nastrojów teraz jest obserwowana w kilku obszarach.

Mario Draghi zmniejsza druk euro. Ale z tej opcji nie chce całkiem zrezygnować

Według analityków KE, która stoi za tym badaniem, wynika ona z wyraźnego wzrostu pewności co do sytuacji w przemyśle, handlu detalicznym i sektorach budowlanych. Nieco mniej poprawiły się nastroje w sektorze usług. Nie zmieniło się nastawienie konsumentów.

Wskaźnik ESI wzrósł bardzo mocno w Niemczech (+2.1 punktu), nieco mniej we Włoszech (+1,0). We Francji odnotowano jego spadek (-1.6). ESI liczony dla Polski nie zmienił się – jego wartość wynosi obecnie 105,4.

Czytaj więcej: Morawiecki ma pomysł jak pomóc małym browarom.
Czytaj więcej: Drastyczny ruch w Singapurze. Ciężko będzie kupić nowy samochód.

Podziel się artykułem