Kondycja gospodarki strefy euro jest najlepsza od lat. Potwierdza to najnowszy odczyt wskaźnika koniunktury ESI (Economic Sentiment Indicator). Jest na najwyższym poziomie od 16 lat.
W październiku ESI, ważny wskaźnik nastrojów informujący o tym, jak zmienia się koniunktura w europejskiej gospodarce, wzrósł w październiku dla strefy euro do 114 pkt. Ostatnio na tak wysokim poziomie był w październiku 2000 roku.
Ten moment. Indeks koniunktury w strefie euro przekracza poziom sprzed kryzysu finansowego. pic.twitter.com/FkfluQ3sB6
— Ignacy Morawski (@iggnacy) 30 października 2017
Dla całej UE wartość ESI wyniosła 114,2 pkt. – wzrost o 1,1 punktu w porównaniu do września. To z kolei najwyższa wartość od czerwca 2007 r.
Wskaźnik ESI wylicza się w oparciu o ankiety zbierane w przemyśle (40 proc.), sektorze usług (30 proc.), wśród konsumentów (20 proc.) oraz w budownictwie i w handlu detalicznym (po 5 proc.). I co ważne, poprawa nastrojów teraz jest obserwowana w kilku obszarach.
Mario Draghi zmniejsza druk euro. Ale z tej opcji nie chce całkiem zrezygnować
Według analityków KE, która stoi za tym badaniem, wynika ona z wyraźnego wzrostu pewności co do sytuacji w przemyśle, handlu detalicznym i sektorach budowlanych. Nieco mniej poprawiły się nastroje w sektorze usług. Nie zmieniło się nastawienie konsumentów.
Wskaźnik ESI wzrósł bardzo mocno w Niemczech (+2.1 punktu), nieco mniej we Włoszech (+1,0). We Francji odnotowano jego spadek (-1.6). ESI liczony dla Polski nie zmienił się – jego wartość wynosi obecnie 105,4.
Czytaj więcej: Morawiecki ma pomysł jak pomóc małym browarom.
Czytaj więcej: Drastyczny ruch w Singapurze. Ciężko będzie kupić nowy samochód.