Gdzie w Europie najbardziej drożeją mieszkania? Jest też kraj, gdzie ostatnio potaniały

Budowa mieszkania

W całej Unii Europejskiej mieszkania w drugim kwartale tego roku były droższe o 4,4 proc. niż rok wcześniej. W Polsce w tym czasie podrożały nieco bardziej – o 4,6 proc. Największy problem mają jednak Czesi.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że wzrost cen mieszkań w Unii Europejskiej jest wyraźny, ale do rekordów z 2008 roku mu daleko. Wtedy mieszkania drożały średnio o 10 proc. rocznie. Teraz o 4,4 proc., a w strefie euro o 3,8 proc.

Są jednak kraje, w których wzrost cen mieszkań jest dużo większy. Absolutnym rekordzistą są tutaj Czechy – w drugim kwartale tego roku mieszkania były tam droższe aż o 13,3 proc. niż przed rokiem. Ten wzrost staje się już niebezpieczny – rynek mieszkaniowy u naszego południowego sąsiada może zostać przegrzany. Wzrost cen nieruchomości ciągle przyspiesza – w pierwszym kwartale tego roku ceny mieszkań w Czechach wzrosły w ujęciu rocznym o 12,9 proc., a w ostatnim ubiegłego roku o 11 proc.

Gwałtownie rosnące ceny nieruchomości u naszego południowego sąsiada były jednym z głównych powodów, dla których z początkiem sierpnia tamtejszy bank centralny podniósł stopy procentowe. Była to pierwsza tego rodzaju decyzja w Unii Europejskiej od ponad pięciu lat.

Wyraźnie droższe są też lokalne mieszkalne w Irlandii i na Litwie, gdzie zanotowano wzrosty odpowiednio o 10,6 i 10,2 proc.

Absolutnym wyjątkiem w zestawieniu Eurostatu są Włochy – tam ceny mieszkań zmniejszyły się o 0,2 proc. w stosunku do danych sprzed roku i to jedyny kraj Unii Europejskiej gdzie w drugim kwartale były one mniejsze niż rok wcześniej.

Podziel się artykułem