Krakowscy specjaliści IT mają wiele okazji do dyskusji i wymiany doświadczeń. Kalendarz dostępny w serwisie meetup.com obfituje w różnego rodzaju spotkania i konferencje. Warto wybrać się choćby na kilka z nich, by w miłej atmosferze porozmawiać o problemach, które wpływają na kształt i kierunek rozwoju branży.
Mogli się o tym przekonać uczestnicy konferencji Hybrid IT, która odbyła się w Browarze Lubicz. Dyskutowano o wyzwaniach, jakie stawia zarządzanie środowiskami hybrydowymi, czyli takimi, w których część usług wykorzystywanych przez organizację dostarczają lokalne centra danych, a część została przeniesiona do tzw. chmury. W takim środowisku pojawiają się zupełnie nowe możliwości i problemy związane z bezpieczeństwem, wydajnością i centralizacją zarządzania.
Hybrid IT w praktyce
W spotkaniu w Browarze Lubicz wzięło udział kilkadziesiąt osób z Polski, Czech i USA. Prelegenci z firmy SolarWinds dzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w tworzeniu narzędzi ułatwiających zarządzanie infrastrukturą w środowisku Hybrid IT; przedstawiono definicję Hybrid IT i scharakteryzowano specyfikę pracy nad narzędziami dla tego środowiska.
– Branża IT nieustannie ewoluuje. Zmianie ulega także rola, jaką dzisiaj pełni ta branża. IT staje się integralną częścią praktycznie każdego przedsiębiorstwa, w wielu przypadkach korzystając z rozwiązań opartych na technikach webowych – stwierdził przedstawiciel firmy SolarWinds.
Chris Erway, współtwórca narzędzia Traceview, służącego do monitorowania wydajności aplikacji webowych, w swojej prelekcji skupił się na technologiach wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa do zarządzania infrastrukturą IT.
Z kolei Damian Mazurek, kierownik zespołu deweloperów z firmy Elmondis, opowiedział o specyfice tworzenia aplikacji i projektowania urządzeń monitorujących silniki elektryczne w środowisku przemysłowym. Ta specyficzna odmiana tzw. internetu rzeczy wymaga szczególnie starannego projektowania, uwzględniającego bardzo dużą liczbę monitorowanych urządzeń i wynikającą z niej ogromną ilość przesyłanych i archiwizowanych danych.
Przyjazna atmosfera spotkania sprzyjała wymianie poglądów, także w czasie mniej oficjalnych rozmów w przerwach pomiędzy prelekcjami i tuż po nich. Firma SolarWinds zadbała o pamiątkowe gadżety dla wszystkich uczestników spotkania.
Jak oni to robią?
SolarWinds to międzynarodowa firma z siedzibą w Austin w Teksasie, specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania do monitorowania i zarządzania infrastrukturą IT. Obecnie zatrudnia ponad 2200 pracowników na świecie – w USA oraz w oddziałach w: Czechach, Irlandii, Singapurze i Australii. Od kilku lat SolarWinds ma swój odział również w Krakowie.
W portfolio firmy znajduje się aktualnie ok. 40 programów, a kilka z nich rozwijanych jest w Krakowie. Są to rozwiązania o różnej architekturze, wykorzystujące rozmaite technologie, tworzone w wielu językach programowania (C#, Ruby on Rails, Java Script, GO). Zróżnicowanie technologii sprzyja rozwojowi zawodowemu inżynierów. Co roku mogą oni zajmować się czymś innym, przechodząc od projektu do projektu.
W tym roku po raz pierwszy firma SolarWinds uruchomił program praktyk studenckich. Praktykanci rozwiązują prawdziwe problemy i tworzą kody, które po skontrolowaniu i przetestowaniu przez doświadczonych programistów, zostaną włączone do produkcyjnych wersji oprogramowania.
Firma SolarWinds zamierza także kontynuować cykl spotkań poświęconych nowościom w branży IT, na których każdy zainteresowany tą tematyką z pewnością znajdzie coś dla siebie.