Trump blokuje ważny zakup Chińczyków. Wyjątkowa decyzja. Pekin protestuje

Donald Trump zablokował przejęcie amerykańskiej spółki Lattice Semiconductor przez Canyon Bridge Capital Partners, fundusz inwestycyjny powiązany z chińskim państwem.

Z opublikowanego przez amerykański departament skarbu oświadczenia dowiadujemy się, że prezydent Donald Trump wydał postanowienie o zakazie sprzedaży spółki Lattice Semiconductor funduszowi powiązanemu z chińskim państwem, by chronić bezpieczeństwo narodowe USA. Zablokował tym samym transakcję o wartości 1,3 mld dol.

Lattice Semiconductor produkuje złożone, programowalne układy elektroniczne, który wykorzystywane są między innymi w przemyśle motoryzacyjnym i telekomunikacyjnym. Można je też użyć do budowy dronów i rozwiązań militarnych – w przeszłości jednym z klientów spółki, której centrala mieści się w Portland była armia amerykańska.

Decyzję Trumpa skomentował już rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa handlu. Gao Feng powiedział, że Chiny są nią zaniepokojone i Stany Zjednoczone powinny zadbać o stworzenie uczciwych i przejrzystych reguł funkcjonowania dla międzynarodowego biznesu. Oczywiście mają przy tym prawo – dodał – do kontroli ważnych inwestycji, ale tego prawa nie powinny wykorzystywać jako narzędzia protekcjonistycznego.

Wyjątkowy przypadek

Zablokowanie przez amerykańskiego prezydenta zagranicznej inwestycji zdarza się bardzo rzadko. Od 1990 roku do takiej sytuacji doszło tylko cztery razy.

W wypadku Lattice Semiconductor, podobnie jak w przeszłości, decyzja prezydenta była poprzedzona badaniem transakcji przez Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS). Ta instytucja, powołana do życia za czasów administracji Geralda Forda w 1975 roku, sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju. I w znakomitej większości przypadków, kiedy ma zastrzeżenia, mówi o tym kupującym, co kończy sprawę – zagraniczny inwestor wie, że jego upór raczej nie ma sensu.

Canyon Bridge Capital Partners próbował przekonać członków CFIUS do transakcji przejęcia Lattice Semiconductor od jesieni ubiegłego roku – trzykrotnie składał stosowny wniosek. CFIUS je odrzucał.

Chińczycy odwołali się więc do prezydenta, a ten posłuchał rekomendacji Komitetu, by transakcję zablokować i tak się stało.

Chińczykom w przyszłości nie będzie łatwiej

Administracja Trumpa niechętnie patrzy na niektóre chińskie inwestycje – zwłaszcza te, które dotyczą bardzo innowacyjnych firm, często zajmujących się produkcją półprzewodników.

Wiadomo już, że CFIUS analizuje kolejne ważne transakcje, w których pojawiają się kupujący z Chin. Wśród nich jest np. propozycja przejęcia spółki MoneyGram International zajmującej się przekazami pieniężnymi przez Ant Financial, serwis finansowy kontrolowany przez chińskiego miliardera Jacka Ma.

Foto: Lattice Semiconductor.

Podziel się artykułem