Bezrobocie w Polsce po raz pierwszy poniżej 5 proc. Jak wyglądamy na tle reszty Europy?

Wg Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 4,8 proc. To najlepszy wynik naszego kraju w historii tych badań i siódmy najlepszy w Europie.

Z najnowszego, opublikowanego w czwartek, raportu Eurostatu o bezrobociu w Unii Europejskiej wynika, że bezrobocie nadal jest istotnym problemem Starego Kontynentu – choć z pewnością dużo mniejszym niż rok temu. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w lipcu wynosiła 7,7 proc. – to najniższy jej poziom od grudnia 2008 roku. Rok temu bezrobocie było na poziomie 8,5 proc.

W strefie euro jest gorzej. Tam stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 9,1 proc., wobec 10 proc. rok temu.
Bezrobocie dotyka przy tym bardziej niektóre wysokorozwinięte gospodarki zachodnie niż kraje Europy Środkowo-Wschodniej. To zapewne można wiązać z trwającym już od dawna procesem przenoszenia pracochłonnych zakładów i usług z Europy Zachodniej do tańszych miejsc na wschodzie Europy, co przejawia się np. w dynamicznym rozwoju przemysłu motoryzacyjnego na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji i w Polsce oraz w powstaniu wielkiego sektora usług biznesowych nad Wisłą.

To też, tak na marginesie, tłumaczy, dlaczego nowy prezydent Francji chce zmienić przepisy o delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej. Jego celem jest przeniesienie nad Sekwanę chociaż części etatów, które w ciągu minionych lat powędrowały za dawną żelazną kurtynę.

W Polsce niemal raj, w Grecji nadal bardzo źle

Podsumowanie Eurostatu potwierdza tezę, że na polskim rynku pracy jest bardzo dobrze. Bezrobocie w Polsce spadło do 4,8 proc. Miesiąc wcześniej wynosiło 5 proc., a w lipcu ubiegłego roku 6,1 proc. Bez pracy w środku lata było wg Eurostatu 835 tys. Polaków. Daje nam to siódmy najlepszy wynik w Europie.

Rekordowo niskie bezrobocie jest w Czechach (2,9 proc.). Świetnie jest też na niemiecki i maltańskim rynku pracy. Najwyższa stopa bezrobocia jest natomiast w Grecji (21,7 proc.) i w Hiszpanii (17,1 proc.).

W ciągu roku bezrobocie spadło we wszystkich krajach Unii z wyjątkiem Finlandii, gdzie w ogóle się nie zmieniło. Największe jego spadki zaobserwowano w Chorwacji (z 13,2 proc. do 10,6 proc.), w Hiszpanii (z 19,6 proc. do 17,1 proc.) i na Słowacji (z 9,7 proc. do 7,3 proc.).

Warto jeszcze przypomnieć, skąd bierze się różnica w danych o bezrobociu pomiędzy Eurostatem, a GUS-em. Ten pierwszy mierzy tzw. zharmonizowaną stopę bezrobocia – jest to procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Dla GUS-u natomiast bezrobotnym jest ten, kto jest zarejestrowany w urzędzie pracy.

Podziel się artykułem